عبدالغنی برادر: با افزایش بارندگی پی‌هم بندهای افغانستان پر آب شده‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۸

عبدالغنی برادر، معاون رئیس‌الوزرای طالبان، هنگام بازدید از بند برق کجکی گفت به دلیل بازندگی پی‌هم بیشتر بندهای افغانستان پر آب شده‌اند.

پس از سخنان او یک رسانه ایرانی خواستار اقدام وزارت خارجه ایران برای تامین حقابه این کشور از رود هلمند شد.

ارگ روز سه‌شنبه (۲۸ حمل) در خبرنامه‌ای نوشت که آقای برادر در سفری به هلمند، پروژه بند کجکی را ملی و حیاتی خواند و از زحمات مسئولان برای ابتکارات در این زمینه قدردانی کرد.

در خبرنامه طالبان آمده که ملا عبدالغنی برادر گفته افزایش سطح آب در بندهای افغانستان میزان تولید نیروی برق در کشور افزایش خواهد یافت و باعث رشد زراعت خواهد شد.

در پی پخش سخنان آقای برادر، خبرگزاری رکنا در ایران نوشت که با افزایش سطح آب در بندهای افغانستان، این کشور باید حقابه ایران را بدهد.

این خبرگزاری نوشت که در مذاکرات بین هیئت ایران و طالبان برای حقابه ایران، طالبان هیچ وقت به طور مستقیم اعلام نکرد که نمی‌خواهد حقابه ایران را بدهد، بلکه این گروه به بهانه خشکسالی می‌گوید که فقط می‌تواند میزانی از حقابه را پرداخت کند.

پیش از این مقام‌های طالبان گفته بودند که افغانستان آبی ندارد که به سوی ایران رها کند. آن‌ها گفته بودند در حال حاضر فقط به اندازه رفع نیاز شهروندان افغانستان آب وجود دارد و به مقداری نیست که به سوی ایران رها شود.

خبرگزاری رکنا تاکید کرد که اکنون با اظهارات این مقام طالبان که سطح منابع آبی افغانستان افزایش یافته و بندهای این کشور از جمله کجکی لبریز شده است. در این صورت طالبان باید حقابه ایران را بپردارد.

با این حال، مقام‌های ایران همواره می‌گویند که این کشور حقابه خود را از رودخانه هلمند دریافت نکرده و امسال ورود آب از افغانستان به ایران به صفر رسیده است.

بند برق کجکی یکی از بزرگترین بندهای افغانستان است که در ولسوالی کجکی ولایت هلمند موقعیت دارد و برای مهار کردن سیلاب‌های موسمی، آبیاری زمین‌های زراعتی و تولید برق بر رودخانه هلمند ساخته شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها