طالبان می‌گوید خبرنگار رادیو آزادی به اتهام «توهین به مقدسات» بازداشت شده است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

طالبان می‌گوید که علت بازداشت حبیب‌الرحمان تاثیر، خبرنگار رادیو آزادی، فعالیت‌های رسانه‌ای نه، بلکه «توهین به مقدسات» است.

اما، منابع می‌گویند که استخبارات طالبان آقای تاثیر را به دلیل یک پیام صوتی در واتس‌اپ او بازداشت کرده‌است.

هرچند آقای تاثیر نزدیک به دو هفته است که در زندان طالبان است، اما رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در غزنی روز پنجشنبه (۳۰ حمل) بازداشت وی را تایید کرد.

حمدالله نثار در صفحه اکس خود حبیب الرحمان تاثیر را به «توهین به مقدسات و ارزش‌ها» متهم کرد، اما توضیح بیشتری نداد.

از سوی دیگر سایت هندوکش، نزدیک به استخبارات طالبان، دیروز یک کلیپ صوتی از آقای تاثیر منتشر کرد که حاکی از مشاجره لفظی آقای تاثیر با یک ملا در واتس‌اپ و توهین به یکی از دوستانش است.

با این‌حال یک منبع به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال گفت که آقای تاثیر پس از انتشار گزارش رادیو آزادی بازداشت شد.

به گفته این منبع، دلیل اصلی بازداشت این روزنامه‌نگار گزارش رادیو آزادی است، اما پس از دستگیری، پیام صوتی در تلفن همراه وی پیدا شده است. اکنون طالبان ادعا می‌کند که دلیل بازداشت وی همین پیام است.

بررسی پیام‌های فعالان مدنی و خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی و واتس‌اپ یکی از روش‌هایی است که ماموران طالبان پس از دستگیری آنها انجام می‌دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان نیز از طالبان خواسته است که حبیب الرحمان تاثیر را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از یک منبع گزارش داده است که ماموران استخبارات طالبان در حین دستگیری آقای تاثیر تمامی وسایل از جمله تلفن وی را ضبط کردند.

در دو و‌ نیم سال اخیر، طالبان ده‌ها خبرنگار را به بهانه‌های مختلف دستگیر و شکنجه کرده اند و شماری از خبرنگاران همچنان در زندان‌های طالبان بسر می‌برند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
افغانستان و همسایگانش

رادیو

پادکست‌ها