سازمان نجات کودکان: ۲۵۰ هزار کودک افغان بازگشته از پاکستان با کمبود غذا و سرپناه مواجه‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

سازمان نجات کودکان اعلام کرد که حدود ۲۵۰ هزار کودک افغان پس از بازگشت اجباری از پاکستان با کمبود سرپناه، غذا و دسترسی به آموزش مواجه‌اند.

نظرسنجی این سازمان نشان می‌دهد که ۹۹ درصد خانواده‌های اخراج شده از پاکستان، غذای کافی برای خوردن ندارند.

سازمان نجات کودکان (Save the Children) روز پنجشنبه، ۳۰ حمل، گزارشی را منتشر کرد که در آن آمده است از ماه ثور پارسال که اسلام‌آباد روند اخراج اجباری افغان‌ها را آغاز کرد، به اینسو بیش از ۵۲۰ هزار شهروند افغانستان به این کشور اخراج شده‌اند.

این سازمان جهانی مدافع حقوق کودکان می‌گوید تقریبا نیمی از بازگشت‌کنندگان، کودکان‌اند.

آمار سازمان نجات کودکان نشان می‌دهد که تقریبا هشت میلیون کودک در افغانستان از گرسنگی رنج می‌برند.

طبق ارزیابی این سازمان، حدود سه_چهارم بازگشت‌کنندگان و خانواده‌های جوامع میزبان، برای اینکه کودکان خردسال بتوانند حداقل در دو روز هفته گذشته غذا بخورند، حجم وعده‌های غذایی بزرگسالان را کاهش داده‌اند.

حدود چهل درصد از بازگشت‌کنندگان و خانواده‌های جوامع میزبان، مجبور بوده‌اند حداقل در سه روز از هفته غذا قرض بگیرند یا به دوستان و اقوام خود تکیه کنند.

طبق این نظرسنجی، نزدیک به یک_ششم از خانواده‌های اخراج شده در خیمه زندگی می‌کنند و اکثر بازگشت‌کنندگان لوازم خانگی بسیار محدودی برای تأمین معیشت خود دارند یا اصلاً وسایلی ندارند.

نظر سنجی نشان می‌دهد که تنها یک_سوم از مهاجران اخراج شده توانسته‌اند دارایی‌های خود را از پاکستان به افغانستان بیاورند.

در همین حال، تقریبا نیمی از بازگشت‌کنندگان می‌گویند می‌گویند در افغانستان شغلی وجود ندارد و ۸۱ درصد آنان نیز می‌گویند هیچ مهارتی برای اشتغال ندارند.

سازمان نجات کودکان می‌گوید که تقریباً دو سوم (۶۵ درصد) از کودکانی که به افغانستان بازگشته‌اند، در مکتب ثبت‌نام نشده‌اند.

اکثریت مهاجران اخراج شده گفته‌اند که برای ثبت‌نام و ورود به مکتب مدارک لازم را ندارند.

براساس نظرسنجی سازمان نجات کودکان، بیش از دو_سوم کودکان مهاجر افغان در پاکستان، به مکتب می‌رفتند.

ارشاد ملک، رئیس سازمان نجات کودکان در افغانستان گفت: «خانواده‌ها تقریبا بدون هیچ چیز به افغانستان بازمی‌گردند. اکثر آن‌ها برای حمایت از خود به اقوام یا دوستان متکی هستند و این جوامع از قبل منابع کمی برای حمایت از خود دارند.»

او گفته که بازگشت گسترده مهاجران افغان، فشار بیشتری بر منابع کنونی که از قبل به شدت کاهش یافته وارد می‌کند.

سازمان نجات کودکان می‌گوید که بسیاری از کودکان افغان بدون مدرک در پاکستان به دنیا آمده‌اند و «افغانستان جایی نیست که آن‌ها آن را خانه خود بدانند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرهنگ افغانستان
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها