چین از طالبان خواست به نگرانی‌های 'منطقی' جامعه جهانی در مورد تشکیل حکومت فراگیر پاسخ دهد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

سومین نشست سازوکار ارتباطی و همکاری چین و طالبان در بیجینگ برگزار شد.

در این نشست رئیس بخش آسیایی وزارت خارجه چین به هیئت طالبان گفت کشورش مایل به مداخله در امور افغانستان نیست، اما امیدوارست طالبان به برخی از نگرانی‌های 'منطقی' جامعه جهانی درباره تشکیل حکومت فراگیر پاسخ دهد.

در این نشست هیاتی مشترک از وزارت‌های خارجه، تجارت، معادن، مهاجران و اداره رسیدگی به حوادث طبیعی طالبان در گفت‌وگوها با نمایندگان وزارت خارجه چین شرکت کرد.

وزارت خارجه چین در شبکه اجتماعی چینی «وی‌چت» نوشت که این نشست با حضور لیو جین سونگ، رئیس بخش آسیایی این وزارت با نمایندگان طالبان روز سه‌شنبه (۲۸ حمل) در بیجینگ برگزار شد.

در خبرنامه این وزارت آمده است:« چین از کشورهای مسئول اصلی وضعیت کنونی افغانستان می‌خواهد تا به مسئولیت خود را با جدیت انجام دهند و پول‌های مسدود شده را به مردم افغانستان برگردانند.»

در این نشست درباره روابط تجارتی، اقتصادی و کمک‌های بشردوستانه نیز بحث و گفت‌و‌گو شده است.

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی نمایندگان چین در این نشست، تجارت میان چین و طالبان درسال گذشته به ۱.۳۳ میلیارد دالر رسید.

وزارت خارجه طالبان با نشر خبرنامه‌ای درباره این نشست نوشت که در مورد سازوکار بازسازی اقتصادی افغانستان، افزایش تجارت، ظرفیت سازی و همکاری در بخش معدن و تجارت گفت‌و‌گو شد.

طالبان می‌گوید چین تعهد کرد که ارائه کمک ۱۰۰ میلیون یوان(حدود ۱۳ میلیون دالر) برای اسکان مهاجران اخراج شده افغان را بررسی کند.

طبق این خبرنامه در این نشست در مورد امکان افتتاح دهلیز واخان و آغاز استخراج معدن لوگر نیز گفت‌و‌گو شده است.

چین هنوز به صورت رسمی اعلام نکرده است که حکومت طالبان را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت می‌شناسد اما سفیر این گروه را پذیرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها