وزارت خارجه امریکا از اظهارنظر درباره استفاده واشنگتن از پایگاه هوایی پاکستان خودداری کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

سخنگوی وزارت خارجه امریکا از اظهار نظر درباره گزارش‌های استفاده امریکا از پایگاه‌های هوایی پاکستان برای حمله به گروه‌های تروریستی در افغانستان خودداری کرد و از پنتاگون خواست در این مورد توضیح دهد.

طالبان گفته‌است پهپادهای امریکایی از حریم کشورهای همسایه وارد افغانستان می‌شوند.

روزچهارشنبه، ۲۹ حمل شیر افضل مروت، عضو مجلس ملی پاکستان از حزب تحریک انصاف گفت که پاکستان دو پایگاه هوایی‌اش در بلوچستان در نزدیک مرزهای افغانستان و ایران را در اختیار امریکا قرار داده است.

ودانت پتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز پنجشنبه، ۳۰ حمل، در پاسخ به پرسش عارف یعقوبی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال درباره این گزارش‌ها و همکاری امنیتی پاکستان و امریکا گفت که توضیح درباره این موضوع را به وزارت دفاع امریکا واگذار می‌کند.

در چند هفته گذشته، هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان شماری از شهرهای افغانستان به شمول قندهار مشاهده شده است. پرواز این پهپادها بخشی از تلاش امریکا برای زیرنظر گرفتن گروه‌های تروریستی در افغانستان و انجام حملات به این گروه‌ها است.

طالبان بدون نام بردن از پاکستان، کشورهای همسایه افغانستان را متهم کرده که اجازه می‌دهد این پهپادها از حریم هوایی‌ آنها عبور کنند.

به نقل از وبسایت خبری یورو اشین تایمز، شایعات و گزارش‌ها درباره استفاده امریکا از پایگاه‌های پاکستان پس از آن تقویت شد که جنرال کنت مکنزی، فرمانده وقت سنتکام به یک کمیته سنای امریکا گفت: «حکومت بایدن سرگرم رایزنی با کشورهای همسایه افغانستان است تا از بیرون از افغانستان شبه نظامیان داعش و القاعده را مهار کند.»

در میان همسایگان افغانستان، پاکستان روابط نزدیک نظامی با امریکا دارد و در گذشته به این کشور اجازه داده تا از خاکش علیه القاعده استفاده کند.

موضوع واگذاری پایگاه هوایی پاکستان به امریکا یک موضوع جنجالی در سال‌های اخیر در پاکستان بوده است. در پی حمله امریکا به افغانستان، پاکستان پایگاه‌های هوایی خود از جمله پایگاه هوایی شمسی در بلوچستان را در اختیار نیروهای امریکایی برای مبارزه با طالبان قرار داد اما بعدها امریکا این پایگاه را تخلیه کرد.

با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و خاتمه حضور نظامی این کشور در افغانستان، یک بار دیگر موضوع استفاده امریکا از پایگاه هوایی پاکستان داغ شد که در آن زمان حکومت عمران خان از واگذاری پایگاه به امریکا خودداری کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها