روسیه سفر خارجی برخی مقاماتش را به دلیل ترس از افشای اسرار دولتی محدود کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۳۰

رویترز به نقل از ۹ منبع نوشت که سرویس امنیت فدرال روسیه از مقامات و ماموران حکومتی خواسته تا به کشورهای خارجی سفر نکنند.

روسیه نگران است که آنها در جریان سفر به کشورهای دیگر در معرض استفاده اطلاعاتی سازمان‌های استخباراتی غربی قرار گیرند.

سرویس امنیت فدرال روسیه بر کارمندان وزارت‌خانه‌های این کشور فشار می‌آورد که حتا به کشورهای دوست نیز سفر نکنند یا مجوز سفر داشته باشند.

منابع با حفظ هویت شان گفته‌اند که روسیه نگران است که مقامات و ماموران روسی در جریان سفر به کشورهای دیگر مجبور به فاش کردن اسراری شوند که بر امنیت ملی روسیه تاثیرگذار باشد.

روسیه همچنان نگران است که مقام‌های این کشور به سادگی بازداشت و به کشورهای غربی‌ تحویل داده شوند.

یک منبع گفت: «شما هیچ جا رفته نمی‌توانید، حتا اگر بخواهید برای تعطیلات به کشورهای اوزبیکستان و بلاروس بروید. تنها در صورت داشتن اجازه رسمی حق سفر دارید.»

منابع گفتند که محدودیت سفر بر کارمندان دولت به طور غیر رسمی در سال ۲۰۲۲ وضع شده بود، اما بصورت رسمی در اواسط سال ۲۰۲۳ میلادی این محدودیت‌ها تصویب شده است.

به گفته منابع، این محدودیت‌ها بالای افرادی که به اسرار دولتی دسترسی دارند، وضع شده است.

این منابع همچنان گفتند که پس از جنگ اوکراین و روسیه، محدوده‌ «اسرار دولتی» نیز به مراتب گسترش پیدا کرده است. اکنون اسرار محرم، نه تنها اطلاعات نظامی، هسته‌ای، امنیتی یا استخباراتی، بلکه ذخیر داده‌ها، تولید و مصرف منابع طبیعی، آمار صادرات و واردات، برخی از سیاست‌های اقتصادی و یافته‌های علمی-پژوهشی را نیز در بر می‌گیرد.

یک منبع گفت یکی از دلایل این محدودیت‌ها بازداشت والی پیشین سوستاپول در لندن بود.

در محدودیت‌های وضع شده، شماری از مقامات می‌توانند به کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشورهای دوست چون ایران، کوبا، کوریای شمالی و سوریه سفر کنند اما چین با وجود داشتن روابط گسترده اقتصادی شامل این لیست نمی‌شود.

بر اساس این محدودیت‌ها، یک مقام حکومتی که به اسرار روسیه دسترسی دارد، برای سفر به خارج از کشور باید اجازه بگیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها