دست‌کم ۲۲ کشور مخالفت امریکا با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را 'تاسف‌بار' خواندند

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

در پی مخالفت امریکا با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل، دست‌کم ۲۲ کشور و سازمان بین‌المللی این اقدام ایالات متحده را «تاسف‌بار» خواندند. شماری از کشورها این اقدام امریکا را «وحشت‌ناک» و برخی دیگر آن را «غیرعادلانه» خوانده‌اند.

امریکا روز گذشته پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت را برای عضویت فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد. بریتانیا و سوئیس به این پیش‌نویس رای ممتنع و ۱۲ عضو دیگر شورای امنیت رای مثبت دادند.

پیش‌نویس این قطعنامه‌ به ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد توصیه می‌کرد که کشور فلسطین به عضویت در سازمان ملل پذیرفته شود.

شکیلات خودگردان فلسطین در حال حاضر عضو ناظر سازمان ملل است.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین وتوی امریکا را «ناعادلانه، غیراخلاقی و غیرقابل توجیه» خواند و آن را محکوم کرد. وزیر امور خارجه اسرائیل، از امریکا به دلیل وتو کردن این پیش‌نویس قدردانی کرد.

علاوه بر فلسطین، دست‌کم ۲۲ کشور و سازمان بین‌المللی دیگر هم در واکنشی، اقدام امریکا را «تاسف‌بار، وحشت‌ناک و ناعادلانه» خواندند.

چین، روسیه، ایران، عربستان سعودی، پاکستان، مالیزیا، اندونیزیا، امارات متحده عربی، قطر، مصر، سازمان کنفرانس اسلامی، ایرلند، کویت، مالت، مکسیکو، سرالیون، ناروی، اردن، مالدیف، وینزویلا و کوبا از کشورهای است که تاکنون به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

سازمان کنفرانس اسلامی که ۵۷ کشور اسلامی عضویت آنرا دارند، با ابراز تاسف گفته است که امریکا مردم فلسطین را از حقوق مشروع شان محروم می‌کند.

نماینده چین در سازمان ملل متحد هم این مخالفت امریکا را «غم انگیز و نا امیدکننده» خوانده و گفته است رویای چندین دهه مردم فلسطین بی‌رحمانه نقش بر آب شد.

وزارت خارجه ایران رای مخالف امریکا را محکوم کرد و وزارت خارجه عربستان سعودی و پاکستان هم با نشر بیانیه‌هایی این مخالفت امریکا را تاسف‌بار خواندند و عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را حق مسلم مردم فلسطین عنوان کردند.

نماینده وینزویلا در سازمان ملل هم می‌گوید که امریکا با این رای مخالف با صلح در خاورمیانه مخالفت می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها