رسانه پاکستانی: کاهش ۷۶ درصدی صادرات پاکستان، مشکلات اقتصادی افغانستان را تشدید کرده است

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

رسانه پاکستانی سما با اشاره به گزارش بانک دولتی این کشور گفته کاهش ۷۶درصدی صادرات مواد غذایی پاکستان به افغانستان در سال ۲۰۲۳، مشکلات اقتصادی افغانستان را تشدید کرده است.

به گزارش سما، اقتصاد افغانستان پس از تسلط طالبان با چالش‌ها زیاد مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، اقتصاد افغانستان پس از تسلط طالبان با چالش‌ها و موانع فراوانی مواجه شده است که طبق برآورد بانک جهانی بیش از نیمی از جمعیت افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

در این گزارش آمده که تورم در افغانستان در اوایل سال جاری میلادی به ۱۰‌.۲ درصد رسید و این موضوع فشار مالی بر شهروندان را تشدید کرد.
صادرات افغانستان نیز میان ماه فبروری تا مارچ ۲۰۲۴ به ۳۲.۹ میلیون دالر کاهش یافت و واردات آن هم در مدت مشابه ۹۹.۲ میلیون دالر کاهش را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش بانک جهانی، یک ضربه بزرگ اقتصادی افغانستان ناشی از کاهش شدید صادرات زغال سنگ این کشور به پاکستان است که پیش‌بینی می‌شود تا اواخر سال جاری ۸۷ درصد کاهش یابد.

این رسانه پاکستانی گفته بیکاری به سطح هشدار دهنده‌ای رسیده و افغانستان با کسر تجاری ۳.۵ میلیارد دالری مواجه است که ناشی از کاهش صادرات است.
کاهش ارزش پول افغانی در برابر ارزهای دیگر اعم از دالر، یورو، یوان، روپیه هند و پاکستان بی‌ثباتی اقتصادی را بدتر کرده است. هرچند ارزش پول افغانی طی نزدیک به سه سال گذشته به دلیل ارسال کمک‌های نقدی به کابل از ثبات نسبتی برخوردار بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
خبرها
فرهنگ افغانستان
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها