اختلافات مذهبی هندوها و مسلمانان احتمالا بر نتیجه انتخابات در برخی مناطق هند تاثیر بگذارد

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

همزمان با انتخابات هند رویترز گزارش داد که ممکن است نتیجه این انتخابات تحت تاثیر اختلافات مذهبی هندوها و مسلمانان قرار گیرد.

در یک طرف هندوهای حامی حزب حاکم بهارتیا جاناتا و در طرف دیگر مسلمانان هوادار ائتلاف مخالفان موسوم به «هند» قرار دارند.

منتقدان حزب نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، را متهم می‌کنند که ۲۰۰میلیون مسلمان را برای جلب رضایت پایگاه اجتماعی هندوهای تندروی خود هدف قرار داده است، اما این حزب چنین اتهامی را رد می‌کند.

انتخابات سراسری هند صبح جمعه (۳۱حمل) در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز شد. در بزرگترین انتخابات جهان ۹۶۹میلیون نفر واجد شرایط رای دهی‌اند.

درگیری‌های خشونت‌آمیز در سال ۲۰۱۳پس از آن‌که دو هندو یک جوان مسلمان را به اتهام آزار جنسی خواهرشان با چاقو کشتند، آغاز شد.

قاتلان بعدا به دست یک مسلمان دیگر لت‌وکوب شدند که زمینه‌ساز شورش شد و حدود ۶۵نفر عمدتا مسلمان جان خود را از دست داند و هزاران نفر آواره شدند.

در پی تنش مذهبی هندو-مسلمان راه صلح در منطقه‌ای که ده سال پیش شاهد شورش‌های مرگبار بود، باز شد، اما اختلافات مذهبی همچنان بر زندگی کسانی که روز جمعه در منطقه دارای اکثریت ملی‌گراهای هندو رای دادند تأثیر می‌گذارد.

به طور گسترده انتظار می‌رود که نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، به دلیل رشد سریع اقتصاد، گسترش رفاه عمومی و محبوبیت شخصی خود به‌رغم برخی نگرانی‌ها در مورد بیکاری، افزایش قیمت‌ها و مشکلات روستایی، برای سومین بار نخست‌وزیر شود.

ایالت اوتارپرادش هند از میان ۵۴۳عضو، ۸۰عضو برای مجلس عوام انتخاب می‌کند که بیشتر از هر ایالت دیگر در پارلمان هند نماینده دارد و حضور قدرتمند در این ایالت برای نتیجه انتخابات سراسری بسیار مهم است.

به گزارش رویترز، حمایت از مودی در روستای کوتبا کوتبی، مرکز شورش‌های سال ۲۰۱۳، قابل مشاهده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها