از صفر تا صد در ورزش؛ پیشرفت سریع کریکت افغانستان در سطح بین‌المللی در پانزده سال

جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۳۱

با اعلام کریکت بورد، پانزده سال پیش در ١٩ اپریل ٢٠٠٩ تیم ملی کریکت افغانستان نخستین بازی یک روزه بین‌المللی خود را برگزار کرد. در آن دیدار افغانستان با تفاوت ٨٩ دوش اسکاتلند را شکست داد. محمد نبی در آن بازی ٥٨ دوش کسب کرد. کریکت افغانستان در این ١٥ سال پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

فدراسیون کریکت افغانستان برای نخستین بار در سال ١٩٩٥ میلادی تاسیس شد و در سال ٢٠٠١ به عنوان عضو کشورهای درجه سوم از سوی شورای بین‌المللی کریکت پذیرفته شد.

بعدا فدراسیون کریکت در ماه جون ٢٠٠٩ بدل به بورد کریکت شد. کریکت تا سال ٢٠٠٠ میلادی در افغانستان هنوز شناخته شده نبود؛ اما بعد از سال ٢٠٠٦ و پس از شکست افغانستان مقابل هانگ کانگ، با همکاری شورای کریکت آسیا، این ورزش روند رو به رشدی را در افغانستان طی کرد.

بعد از آن که بازیکنان کریکت در کویت موفق ظاهر شدند، تیم ملی مورد توجه مردم و حکومت افغانستان قرار گرفت.

حکومت افغانستان از کریکت بورد با گماشتن وزیر مالیه کابینه‌اش در راس هدایت این اداره توجه ویژه به کریکت داشت و کریکت در افغانستان گسترش یافت.

افغانستان در سطح سوم کریکت و در مسابقاتی که در ارجنتین برگزار شد، توانست به جام بین‌المللی افریقای جنوبی در سال ٢٠٠٩ راه یابد.

افغانستان با وجودی که نتوانست به جام بین‌المللی سال ٢٠١١ راه یابد؛ اما توانست با شکست نامیبیا به فهرست مسابقات یک روزه بین‌المللی و جام شورای بین‌المللی کریکت راه یابد.

تیم افغانستان در سال ٢٠١٠ و در مسابقاتی که در امارات متحده عربی برگزار شد، خوب بازی کرد و به جام ٢٠ آوره بین‌المللی راه یافت.

کریکت افغانستان در سال ٢٠١٢ روزهای خوبی را پشت سر گذاشت و به رقابت‌های ٢٠ آوره در سریلانکا راه یافت. در همین سال مقابل پاکستان و استرالیا که عضویت کامل شورای بین‌المللی کریکت را داشتند بازی کرد.

سال ٢٠١٣ کریکت افغانستان به درجه دوم شورای بین‌المللی کریکت صعود کرد. افغانستان در سال ٢٠١٤ و ٢٠١٥ به جام جهانی و مسابقات بین‌المللی کریکت راه یافت. افغانستان در همین سال نخستین مسابقه سطح بلند بین‌المللی خود را مقابل زیمباوه برگزار کرد.

افغانستان در سال ٢٠١٦ به فهرست ده تیم برتر کریکت دنیا راه یافت و تیم ویست اندیز را شکست داد. این موفقیت‌ها سبب شد که افغانستان در ٢٢ جون ٢٠١٧ میلادی عضویت کامل شورای بین‌المللی کریکت را به دست بیاورد.

افغانستان تنها کشور در دنیا است که در مدت چهار سال از سطح درجه دوم کریکت در دنیا توانسته است عضویت کامل شورای بین‌المللی کریکت را به دست بیاورد.

شورای بین‌المللی کریکت در سال ٢٠١٧ میلادی نخستین دوره مسابقات تست (آزمایشی) را برای افغانستان برنامه‌ریزی کرد که با کشورهای درجه اول کریکت جهان برگزار می‌شد.

افغانستان حالا عضو کامل شورای بین‌المللی کریکت است و در جام‌ جهانی درخشیده و تیم‌های بزرگی را شکست داده است.

بازیکنان افغانستان حالا در دنیا جزو ستاره‌های بزرگ و محبوب این رشته ورزشی هستند. محمد نبی، راشد خان آرمان، رحمن الله گربز و سایر ستاره‌های افغانستان این روزها در بزرگ‌ترین لیگ‌های جهان بازی می‌کنند و تیم ملی کریکت افغانستان در دنیا مورد احترام و ستایش علاقه‌مندان کریکت است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرهنگ افغانستان
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها