سراج‌الدین حقانی می‌گوید آموزش مربوط طالبان است و این گروه به فرمایش جهان عمل نمی‌کند

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۱

وزیر داخله طالبان گفته موضوع آموزش دختران مربوط این گروه است و طالبان زمینه آن را فراهم خواهد کرد. به گزارش باختر، سراج‌الدین حقانی گفته است طالبان «فرمایش» جهان را نمی‌پذیرد.

حقانی تاکید کرده «آموزش مربوط فرزندان ما است و هیچ‌ کسی دل‌سوزتر از ما برای فرزندان ما نیست.»

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان روز شنبه (یکم ثور) گزارش داد که آقای حقانی با شماری از فرهنگیان افغان مقیم اروپا دیدار کرده است.

طبق این گزارش، سراج‌الدین حقانی گفته طالبان خواهان روابط مبتنی بر احترام متقابل با جامعه جهانی است و افزوده است که ملا هبت‌الله، رهبر این گروه در پیام عیدی خود «دنیا را به روابط نیکو دعوت کرد.»

آقای حقانی گفته دنیا باید بپذیرد و به آن عادت کند که افغانستان یک کشور مستقل است. او افزوده که طالبان در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله نمی‌کند و نمی‌پذیرد که دیگران برای این گروه «فرمایش» بدهد. رهبر شبکه حقانی تاکید کرده که طالبان فرمایش‌های را که با حاکمیت ملی این گروه همخوانی نداشته باشد، نمی‌پذیرد.

حقانی در این دیدار تاکید کرده که «افغان‌ها پس از چند دهه مبارزات سخت به اهداف اساسی خود» دست یافته‌اند. او از «آزادی، مالکیت وطن و استقرار نظام اسلامی» به عنوان اهداف اساسی افغان‌ها یاد کرده است.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان در ۱۴۰۰، مکاتب دخترانه را بستند و دختران را از رفتن به دانشگاه محروم کردند. این گروه زنان را از کار در موسسات غیردولتی منع کردند و با صدور فرمان‌های متعدد، محدویت‌های گسترده‌ای بر زنان وضع کردند.

به دلیل محدودیت‌های طالبان علیه زنان، نهادهای حقوق بشری می‌گویند این گروه آپارتاید جنسیتی را برقرار کرده و زنان از جامعه حذف کرده است.

در جریان نزدیک به سه سال گذشته جامعه جهانی از طالبان خواسته مکاتب دخترانه را بازگشایی و محدودیت‌ها بر زنان را لغو کند. طالبان تاکنون اعتنای به خواست‌های جامعه جهانی نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هری ترومن
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها