تحریک طالبان پاکستان، آی‌اس‌آی را به ترور 'مشاور هبت‌الله آخندزاده' متهم کرد

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۱

تحریک طالبان پاکستان با پخش بیانیه‌ای سازمان استخبارات نظامی ارتش پاکستان را به ترور محمدعمرجان آخوندزاده، مقام ارشد طالبان افغانستان، متهم کرد.

در این بیانیه ادعا شده است که آی‌اس‌آی «علما و مفتی‌ها را بخاطر خشنودی اربابان غربی خود می‌کشد.»

بیانیه تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی)‌ که روز شنبه، اول ثور، منتشر شده، تایید کرده است که این مقام طالبان در کویته ایالت بلوچستان پاکستان کشته شده است.

تی‌تی‌پی در بیانیه خود خبر کشته شدن محمدعمرجان آخوندزاده را «خبر بسیار غم‌انگیز» خوانده و با خانواده و بستگان او ابراز همدردی کرده است.

پولیس ایالت بلوچستان: محمدعمرجان آخوندزاده، شناسنامه پاکستانی داشت

دو روز پس از ترور محمدعمرجان آخوندزاده، مشاور هبت‌الله آخندزاده، بی‌بی‌سی اردو به نقل از پولیس کویته گزارش داد که او شناسنامه پاکستانی داشت.

پولیس کویته گفته آخوندزاده امام مسجد «سابقه‌دار» در کویته بود و نه در یک خانه اجاره‌ای، بلکه در خانه شخصی خودش در این شهر زندگی می‌کرد.

به طور معمول کسانی که شهروندی این کشور را ندارند نمی‌توانند در این کشور برای خود املاک و خانه خریداری کنند.

مقامات پولیس کویته به بی‌بی‌سی اردو گفتند تحقیقات درباره عوامل و انگیزه‌های قتل این روحانی ادامه دارد.

یک مقام پولیس کویته گفته محمد عمر جان آخوندزاده پنجشنبه شب توسط افراد مسلح ناشناس به ضرب گلوله کشته شد.

بر اساس اطلاعاتی که پولیس کویته ارائه کرده، محمدعمرجان آخوندزاده ۱۵ سال امام جماعت مسجدی در منطقه کالی این شهر بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز جمعه (۳۱ حمل) با انتشار بیانیه رسمی از طرف گروه طالبان در شبکه اجتماعی اکس مرگ محمدعمرجان آخوندزاده را تسلیت گفت.

سخنگوی طالبان و دیگر مقام‌های این گروه در مورد اینکه محمدعمر جان آخوندزاده چگونه و به دست چه کسانی کشته شده، توضیحی نداده‌ است.

بی‌بی‌سی اردو از عبدالحی بلوچ، سخنگوی پولیس کویته درباره پیوند محمدعمر جان آخوندزاده با طالبان افغانستان سوال کرده اما آقای بلوچ در این باره اظهار بی‌خبری کرده است.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت ترور این مقام طالبان را به عهده نگرفته است.

محمدعمرجان چه کاره بود؟

رادیو تلویزیون دولتی به طور رسمی از محمدعمرجان آخندزاده به‌عنوان عضو اداره نظارت طالبان و استاد یک مدرسه جهادی این گروه در قندهار نام برده است. با این حال منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند او از افراد مورد اعتماد رهبر طالبان بود.

به گفته منابع افغانستان اینترنشنال محمدعمرجان مشاور هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان بود. او در سال‌های پسین در کنار ایجاد مدارس دینی در پاکستان، عضو ارشد شورای رهبری کویته نیز بود.

طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان در اسد ۱۴۰۰، «لیسه میخانیک» ولایت قندهار را به مدرسه جهادی تبدیل کرد و مولوی محمدعمرآخندزاده در راس آن مدرسه قرار گرفت.

این مدرسه در کنار قصر مندیگک قرار دارد؛ جایی که منابع از قندهار می‌گویند رهبر طالبان از آن به عنوان دفتر کاری خود استفاده می‌کند.

منابع افغانستان اینترنشنال می‌گویند هبت‌الله آخندزاده بیشتر مجالس خود را با قرائت چند آیه قرآن توسط این «شیخ‌الحدیث» آغاز می‌کرد.

تحریک طالبان پاکستان در بیانیه خود از او به عنوان استاد یک مدرسه دینی در قندهار نام برده است. همین‌گونه پولیس ایالت بلوچستان تایید کرده است که او امام «سابقه‌دار» یک مسجد در کویته بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها