اردوغان می‌گوید عراق برای حذف شبه‌نظامیان کرد با ترکیه همکاری خواهد کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۴

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که پس از ۱۳ سال به عراق رفت، می‌گوید بغداد مایل به حذف شبه‌نظامیان کرد پ‌ک‌ک در خاکش است.

او گفت که روابط با عراق پس از توافق بر ضد شبه‌نظامیان و تقویت روابط اقتصادی از طریق دهلیز جدید وارد مرحله‌ای تازه می‌شود.

اردوغان در گفت‌وگو با خبرنگاران در حین بازگشت از عراق، گفت که نبرد ترکیه با تروریسم مطابق با قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داشت و افزود که امیدوار است شاهد نتایج ملموسی باشد که بغداد ماه گذشته پ‌ک‌ک را «سازمان ممنوعه» نامید.

اردوغان گفت: «می‌توان امیدوار بود که همسایگان ما موضع لازم را در برابر تهدیدهایی که از سرزمین‌های‌شان متوجه ما می‌شود، اتخاذ کنند و ما به طور مشترک به این نبرد ادامه دهیم.»

وی گفت: «از بین بردن این تهدید به نفع عراق نیز است. من معتقدم که آنها این واقعیت را می‌بینند و اکنون اراده‌ای برای رفع این مشکل دارند.»

حزب کارگران کردستان(پ‌ک‌ک) که توسط ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است، در سال ۱۹۸۴ علیه دولت ترکیه سلاح به دست گرفت. از آن زمان تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر در درگیری‌های آن کشته شده‌اند.

این درگیری مدت‌ها عمدتاً در مناطق روستایی جنوب‌شرقی ترکیه صورت می‌گرفت، اما اکنون بیشتر در مناطق نیمه خودمختار کردستان، در شمال عراق متمرکز شده است. نیروهای کرد با استفاده از خاک عراق بر نیروهای ترکی حمله می‌کنند.

یاشار گولر، وزیر دفاع ترکیه روز سه‌شنبه گفت ترکیه و عراق بر سر تشکیل یک مرکز عملیات نظامی مشترک توافق کرده‌اند، موضوعی که دو طرف مدت‌هاست در مورد حملات فرامرزی انقره بحث می‌کنند.‌

گولر به خبرنگاران گفت: «مسئولیت مرکز عملیات مشترک بعداً مشخص خواهد شد. در حال حاضر، دو طرف به تازگی تصمیم در مورد تشکیل آن گرفته‌اند.»

اردوغان در پاسخ به سوالی درباره نیازهای عراق برای دسترسی به آب گفت ترکیه کشوری با منابع آبی فراوان نیست و باید نیازهای خود را مدیریت کند. او گفت که برنامه‌هایی با در نظر گرفتن «تغییرات اقلیمی» برای استفاده پایدار از آب مورد نیاز است.

وی گفت: «بنابراین، ما باید اقدامات محتاطانه‌ای انجام دهیم. با ارزیابی‌هایی که در این راستا انجام می‌شود، شاید بتوان زمینه‌های مشترکی را پیدا کرد.»

روز دوشنبه، دو کشور با یک توافقنامه چارچوب استراتژیک نظارت بر امنیت، تجارت و انرژی و همچنین یک قرارداد ۱۰ ساله در مورد مدیریت منابع آب که نیازهای عراق را در نظر می‌گیرد، موافقت کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها