طالبان می‌گوید مسکو خواستار سپردن کرسی افغانستان در سازمان ملل به این گروه است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۴

ارگ به نقل از نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان نوشت که مسکو خواهان اعطای کرسی افغانستان در سازمان ملل به نماینده طالبان است.

معاون سیاسی رئیس الوزرا نیز خواستار حضور ثابت طالبان در فارمت مسکو شده است.

فارمت مسکو یک طرح دیپلوماتیک روسیه است که در آن کشورهای منطقه و طالبان در مورد امنیت و ثبات در افغانستان گفت‌وگو می کنند.

به رغم درخواست مکرر طالبان، در ماه قوس سال گذشته کمیته اعتبارنامه‌های سازمان ملل برای سومین بار تصمیم‌گیری درباره سپردن کرسی افغانستان به طالبان را به تعویق انداخت و نصیر احمد فایق، نماینده دولت پیشین در ملل متحد در سمت خود باقی ماند.

صفحه ارگ تحت کنترول طالبان روز سه‌شنبه (۴ ثور) به نقل از ضمیر کابلوف نوشت که روابط «مثبت روسیه» با طالبان ادامه خواهد داشت و مناسبات میان دو کشور گسترش نیز خواهد یافت.

پس از قدرت‌گیری طالبان، روسیه جز نخستین کشورهای است که روابط دیپلوماتیک خود را با طالبان گسترش داد. به‌رغم انتقادات گسترده جهانی از عملکرد طالبان در افغانستان، روسیه به طور علنی از مواضع طالبان دفاع کرده است.

کابلوف از «سرکوب داعش و مبارزه علیه مواد مخدر» توسط طالبان ستایش کرده و بر تمایل سرمایه‌گذاران روسی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان نیز اشاره کرده است.

مولوی عبدالکبیر نیز از موقف روسیه در برابر طالبان استقبال کرد و خواهان «کمک‌های روسیه در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و بازسازی زیربناهای افغانستان» شد.

این مقام طالبان مدعی شد که با تلاش مشترک کابل و مسکو، می‌توان جلو تهدیدها را در منطقه گرفت.

هرچند مولوی عبدالکبیر هدف از تهدیدات منطقه‌ای را تصریح نکرده است، اما اخیرا شاخه خراسان داعش مستقر در افغانستان با انجام حملات مرگبار در ایران و روسیه، نگرانی‌های جهانی را برانگیخته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرهنگ افغانستان
خبرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها