استقرار سلاح هسته‌ای در فضا؛ روسیه و امریکا در شورای امنیت مقابل هم می‌ایستند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۵

امریکا و روسیه قرار است روز چهارشنبه در شورای امنیت سازمان ملل بر سر استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا، با یکدیگر رو در رو شوند.

در این جلسه امریکا با پیشنهاد قطعنامه‌ای از کشورها می‌خواهد از یک مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای در فضا جلوگیری شود.

به همین منظور در این جلسه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به رای گذاشته می‌شود.

رویترز به نقل از برخی از دیپلومات‌ها گزارش داد که انتظار می‌رود روسیه مانع تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای شود که امریکا آن را پیشنهاد کرده است.

این اقدام ایالات متحده پس از آن صورت می گیرد که واشنگتن مسکو را به ساخت سلاح هسته‌ای ضد ماهواره‌ای برای پرتاب و استقرار در فضا متهم کرد. وزیر دفاع روسیه این اتهام را به شدت تکذیب کرده است.

خبرگزاری رویترز در ماه حوت به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که ایالات متحده معتقد است روسیه در حال توسعه یک سلاح هسته‌ای ضد ماهواره در فضا است که پس از انفجار می‌تواند خدمات ماهواره‌ای را از ارتباطات نظامی گرفته تا خدمات مکان‌یابی جی پی اس، مختل کند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد و یامازاکی کازویوکی، سفیر جاپان در سازمان ملل متحد، روز جمعه در بیانیه‌ای مشترک گفتند که به مدت شش هفته با اعضای شورای امنیت درباره متن پیش‌نویس مذاکره کرده‌اند.

این متن بر تعهد دولت‌ها به تبعیت از معاهده فضای ماورای جو تأکید می‌کند و از کشورها می‌خواهد که «به‌طور فعال در هدف استفاده صلح‌آمیز از فضا و جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضا مشارکت کنند.»

معاهده فضای ماورای جو در سال ۱۹۶۷، امضاکنندگان و از جمله روسیه و ایالات متحده را از قرار دادن «هر شیء حامل سلاح هسته‌ای یا هر نوع سلاح کشتار جمعی در مدار زمین» منع می‌کند.

روسیه و چین قصد دارند ابتدا یک اصلاحیه را در شورای امنیت به رای بگذارند. این اصلاحیه منعکس‌کننده پیشنهاد سال ۲۰۰۸ این دو طرف برای معاهده‌ای است که استقرار «هرگونه سلاح در فضا» و تهدید «یا استفاده از زور علیه اجرام فضای بیرونی زمین» را ممنوع می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها