قوه قضائیه ایران می‌گوید توماج صالحی 'مستحق تخفیف' شناخته شده و حکم اعدام گرفته است

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۰۶

قوه قضائیه جمهوری اسلامی خبر حکم اعدام یک آوازخوان معترض ایرانی را تایید کرد، اما گفت که این حکم قابل فرجام‌خواهی است.

مرکز رسانه‌ای این قوه در اطلاعیه‌ای می‌گوید همان دادگاهی که توماج صالحی را به اعدام محکوم کرد «به دلیل پشیمانی و همکاری متهم، او را مستحق تخفیف دانسته است».

قوه قضائیه جمهوری اسلامی که این آوازخوان حامی جنبش اعتراض «زن، زندگی، آزادی» را به افساد فی‌الارض محکوم کرده، می‌گوید این حکم «بدوی» است و در دیوان عالی جمهوری اسلامی می‌تواند فرجام خواهی شود.

در اطلاعیه مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه گفته شده است که «در صورت موافقت کمیسیون عفو با تخفیف مجازات» حکم اعدام توماج صالحی می‌تواند با یک درجه تخفیف به زندان درازمدت تبدیل شود.

امیر رئیسیان، وکیل آقای صالحی، روز چهارشنبه اعلام کرد که موکلش از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به اعدام محکوم شده است.

آقای رئیسیان به جنبه دیگری از حکم عجیب دادگاه اشاره کرد که این آوازخوان معترض را به علاوه بر اعدام، به دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت فعالیت‌های هنری محکوم کرده است.

اعلام حکم اعدام توماج صالحی، با موجی از انتقادها در داخل و خارج ایران همراه بود. افزون بر اعتراض‌های مردمی در شهرهای تهران و کرج، کاربران شبکه‌های اجتماعی بار دیگر با هشتگ #توماج_صالحی_را_آزاد_کنید، به حکم اعدام او اعتراض کردند.

حقوق‌دانان و وکلای دادگستری می‌گویند این حکم حتی با استانداردهای خود جمهوری اسلامی هم عجیب و بدون مبنای حقوقی است.

توماج صالحی،‌ خواننده ۳۳ ساله رپ، در آهنگ‌های خود به ستم جمهوری اسلامی و فقر در جامعه اعتراض می‌کرد.

او همچنین یک آهنگ اعتراضی به نام «متحد شو» درباره وضعیت افغانستان تحت سلطه طالبان اجرا کرده و زنان و مردان آن کشور را به ایستادگی در برابر این گروه فراخوانده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها