فعالان حقوق زن: دادخواهی برای حقوق زنان در افغانستان نباید به حق دسترسی به آموزش محدود شود

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۷

شماری از فعالان حقوق زن افغان در نشستی در پایتخت اترش تاکید کردند که دادخواهی برای حقوق زنان و دختران افغانستان نباید به دادخواهی برای حق دسترسی به آموزش محدود شود.

این فعالان همچنین گفتند که نقش مردان در حمایت از آموزش زنان کمرنگ بوده است.

این فعالان حقوق زن در نشستی دو روزه، که برای توانمندسازی زنان در ویانا، پایتخت اتریش برگزار شد، وضعیت زنان در افغانستان را نگران‌کننده خواندند و گفتند که اقدام طالبان برای تغییر نصاب آموزشی یکی از چالش‌های عمده در آینده برای افغانستان خواهد بود.

اشتراک‌کنندگان این نشست گفتند که مسیرهای جایگزین برای آموزش نمی‌تواند فقدان آموزش رسمی را برای زنان و دختران در افغانستان جبران کند.

منیژه باختری، سفیر پیشین افغانستان در ویانا گفت: «حقوق یک مجموعه به هم پیوسته است. دادخواهی برای حق آموزش به تنهایی کافی نیست و باید برای تمامی حقوق زنان افغانستان مبارزه کرد.»

در همین حال، حوریه مصدق، فعال حقوق زن، که اخیرا با طرح پرسش‌هایی از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه پیشین امریکا برای صلح در افغانستان در شبکه‌های اجتماعی بازخورد زیادی داشته است، هم در این نشست گفت که نقش مردان در حمایت از آموزش زنان کافی نبوده است.

خانم مصدق تاکید کرد که مبارزه برای حقوق زنان باید از درون خانواده‌ها آغاز شود.

این نشست را کانون فرهنگ افغانستان برگزار کرد.

زنان افغانستان با آمدن طالبان از تمام حقوق اولیه خود محروم شدند و هیچ روزنه‌ای امید هم برای آینده نزدیک به چشم نمی‌خورد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها