منابع محلی: طالبان نیروهای تازه نفس به ولسوالی‌های ارگو، درایم و جرم بدخشان اعزام کرده است

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹

منابع محلی در بدخشان به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان نیروی تازه‌نفس زیادی را به ولسوالی‌های ارگو، درایم و جرم این ولایت اعزام کرده‌ است.

منابع گفتند، طالبان تجهیزات زیاد شامل ده‌ها تانک، رنجر و امبولانس هم به این ولسوالی‌ها فرستاده است.

منابع گفتند که فرقه بدخشان طالبان ۲۱عراده رنجر، شش عراده تانگ، شش عراده اینترنیشنل، سه عراده امبولاس سلاح‌های سنگین از جمله هاوان و دهشکه ۸۳ ساعت پنج عصر روز چهارشنبه به شهر وحدت، مرکز ولسوالی ارگو فرستاده است.

برخی منابع گفتند که همزمان با اعزام نیرو به دو ولسوالی ارگو و درایم، طالبان روز چهارشنبه تعداد زیاد نیرو به ولسوالی جرم هم فرستاده است.

به گفته منابع تعداد نیروها به حدی زیاد است که در قرارگاه‌ها و ساختمان‌های دولتی جا نشدند و به رغم مخالفت مردم و ملا امامان، شماری از نیروهای طالبان در مساجد جا به‌جا شده‌اند.

پیش از این، منابع گفته بودند که ۵۰ موتر به ارگو و ۵۰ موتر شامل تانک و رنجر و آمبولانس به درایم رفته و این دو ولسوالی را محاصره کرده‌اند.

اعزام نیروهای طالبان به این سه ولسوالی در حالی صورت می‌گیرد که منابع محلی، دیروز به افغانستان اینترنشنال گفتند که معترضان و هیئت طالبان به توافق نرسیدند و مردم خود را برای یک تظاهرات گسترده‌تر آماده می‌کنند.

منابع گفتند که در ولسوالی‌های خاش و جرم نیز مردم برای تظاهرات آمادگی دارند و اگر نیروهای مبارزه با مواد مخدر طالبان به این ولسوالی‌ها بروند احتمال رویارویی شان با طالبان زیاد است.

به‌دنبال کشته شدن دو غیرنظامی ساکن ولسوالی درایم و ارگو به‌دست طالبان،‌ در روزهای گذشته شماری زیاد از ساکنان ارگو، درایم و سپس جرم در اعتراض به شیوه رفتار طالبان به خیابان‌ها برآمدند و علیه این گروه شعار دادند.

طالبان برای آرام کردن اعتراضات هیئتی را به سرپرستی فصیح‌الدین فطرت، لوی درستیز طالبان، به فیض‌آباد فرستاد. اما منابع گفتند که این جلسات بدون نتیجه پایان یافته و نمایندگان مردم پیشنهادهای هیئت طالبان را نپذیرفته‌اند.

معترضان در بدخشان خواهان خروج نیروهای غیر بومی طالبان از این ولایت اند.

با این حال، فصیح الدین گفت که با مردم معترض تفاهم شده و آنها با طالبان همکاری خواهند کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها