نمایندگان اروپایی برسر استفاده از بهره مالی دارایی‌های روسیه برای اوکراین توافق کردند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹

حکومت بلجیم اعلام کرد نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل چهارشنبه توافق کردند تا از سود دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی روسیه در اروپا برای نیازهای نظامی اوکراین استفاده شود.

حدود ۳۰۰ میلیارد دالر پول روسیه در کشورهای گروه ۷ مسدود است.

این توافق باید از سوی وزیران اتحادیه اروپا تصویب شود. منابع دیپلوماتیک به رویترز گفتند که در صورت تایید، ۹۰ درصد این پول به یک صندوق وجهی اروپا برای کمک نظامی به اوکراین ریخته خواهد شد و ۱۰ درصد دیگر برای رفع سایر نیازهای کی‌یف اختصاص خواهد یافت.

پس از حمله روسیه به اوکراین در ۲۰۲۲، کشورهای گروه هفت حدود ۳۰۰ میلیارد دالر دارایی مالی مسکو را مسدود کردند. این کشورها بارها در مورد نحوه استفاده از سود این دارایی‌ها برای کمک به اوکراین گفت‌وگو کرده بودند.

امریکا قبلا پیشنهاد داده بود که دارایی‌های مالی روسیه کاملا ضبط و برای اوکراین مصرف شود. اما کشورهای اروپایی به‌دلیل پیامدهای حقوقی، از این پیشنهاد واشنگتن حمایت نکردند.

مقام‌های روسی ماه گذشته تهدید کردند که استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه واکنش «سخت» و دعواهای حقوقی «بی‌پایان» مسکو علیه اتحادیه اروپا را به‌دنبال خواهد داشت.

با این حال، اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در شبکه اکس نوشت: «هیچ نمادی قوی‌تر و هیچ استفاده‌ای بزرگ‌تر از این پول به جز بهره‌گیری از آن برای ساختن اوکراین و اروپا به عنوان جای امن وجود ندارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
فرهنگ افغانستان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها