سیل شدید در افغانستان و 'ناتوانی طالبان در ارائه آمار کامل قربانیان و خسارات'

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۲

بیش از یک هفته می‌شود که سیل در ولایت‌های مختلف افغانستان سرازیر شده و در این مدت خبرهای پراکنده‌ای از کشته، زخمی و ناپدید شدن افراد و ویرانی خانه‌ها می‌رسد.

با این حال، طالبان تاکنون نتوانسته آمار کاملی از تلفات و خسارات ناشی از سیل ارائه کند.

در یکی از موارد، سخنگوی وزارت امور داخله طالبان گفت که در پی جاری شدن سیل در بغلان دست‌کم ۵۰ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

عبدالمتین قانع گفت که در بیش از پنج ولسوالی بغلان بیش از ۱۵۰ نفر گیر مانده و به کمک فوری نیاز دارند.

برخی سخنگویان و مقام‌های محلی طالبان هم آمار پراکنده‌ای از تلفات ناشی از سیل ارائه کرده‌اند.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان روز جمعه، به نقل از محمداکرم اکبری، رئیس اداره مبارزه با حوادث طالبان در بدخشان نوشت که یک نوجان براثر سیلاب در ولسوالی کوهستان جان باخته است.

او همچنین گفته: «در ولسوالی تشکان، دو صد خانه، پنجاه پل و پلچک، سی بند کوچک برق، پنج مسجد و صدها جریب کشتزار تخریب شده و دو هزار بز، گوسفند و گاو، تلف شده است.»

نهاد اصلی که معمولا آمار قربانیان و خسارات ناشی از حوادث طبیعی را ارئه می‌کند، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تحت کنترول طالبان است.

با این حال، آخرین پست صحفه توییتر این وزارتخانه طالبان درباره نشر هفته‌نامه مربوط به آن و کمک به خانواده‌های آسیب‌پذیر در ننگرهار است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان هم در پستی در شبکه اکس خواستار کمک به مردم به سیل‌زدگان شده اما اطلاعاتی درباره تلفات و خسارات نداده است.

در روزهای اخیر وقوع سیلاب در ولایت‌های بدخشان، غور، سرپل، هرات، بغلان، فاریاب، تخار، قندوز، جوزجان، قندهار و دیگر ولایات، تلفات جانی و مالی فراوانی بر مردم وارد کرده است.

باشندگان محلات سیل‌زده در روزهای گذشته با فرستادن پیام‌ها و تصاویر، از جاری شدن سیل در مناطق‌شان و خسارات‌ ناشی از آن خبر داده‌اند. شهروندان در مواردی متعددی از کشته و زخمی شدن شهروندان نیز گفته‌اند اما در بیشتر موراد منابع رسمی طالبان اطلاعات نداده‌اند.

مردم همچنین در مواردی از ناپدید شدن افراد در پی سرازیر شدن سیل خبر داده‌اند.

در یکی از این موارد باشندگان فاریاب روز جمعه با فرستادن ویدیویی به ما گفتند که باشندگان جسد یک مرد از سیلاب در ولسوالی خواجه سبزپوش بیرون آوردند اما یک کودک از دو روز به اینسو در سیلاب‌ گم شده و جستجوهای مردم ناموفق بوده است.

نهادهای امدادرسان بین‌الملی نیز تاکنون درباره تلفات و خسارات ناشی از سیل در روزهای اخیر اطلاعات ارائه نکرده‌اند.

مردم هچنین شکایت دارند که به مناطق سیل‌زده با گذشت چند روز هنوز کمکی نرسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
وادی رقابت
خبرها

رادیو

پادکست‌ها