نتانیاهو می‌گوید نیروهای اسرائیلی برای مدت طولانی در نوار غزه می‌مانند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۴

نخست‌وزیر اسرائیل گفته است این کشور برای مدت طولانی در نوار غزه باقی خواهد ماند تا مانع از ظهور مجدد حماس در آنجا شود.

نتانیاهو روز دوشنبه در مصاحبه‌ای گفت اسرائیل قصد دارد نوار غزه را «غیرنظامی» کند و این به معنای «اشغال مجدد» این منطقه نیست.

او ابراز امیدواری کرد پس از این مرحله، اداره غزه در اختیار غیرنظامیانی قرار گیرد که با حماس مرتبط نیستند و کشورهای عربی نیز از این فرآیند پشتیبانی کنند.

اظهارات نتانیاهو یک روز پس از آن مطرح می‌شود که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا نسبت به ایجاد «خلاء» در حکم‌رانی نوار غزه پس از پایان مناقشه کنونی هشدار داد و از اسرائیل خواست طرحی برای اداره این منطقه ارائه کند تا مانع از کنترول مجدد آن از سوی حماس شود.

بلینکن افزود اگر اسرائیل طرحی برای آینده غزه نداشته باشد، خلایی به وجود می‌آید که توسط «هرج و مرج، بی‌نظمی و نهایتا حماس» پر خواهد شد.

وب‌سایت خبری تایمز اسرائیل روز ۲۳ ثور نوشت هرتزی هالوی، رییس ستاد کل ارتش این کشور اخیرا در جلسه‌ای نتانیاهو را به دلیل نداشتن طرحی برای آینده غزه پس از جنگ مورد انتقاد قرار داد.

نتانیاهو در ادامه مصاحبه خود افزود نسبت غیرنظامیان جان‌باخته در غزه در برابر شبه‌نظامیان کشته‌شده حماس یک به یک است.

به گفته او، تاکنون ۱۴ هزار نیروی حماس و ۱۶ هزار غیرنظامی فلسطینی بر اثر خشونت‌ها در غزه جان باخته‌اند.

در سوی دیگر، وزارت بهداشت حماس ساعاتی پیش اعلام کرد از زمان آغاز مناقشه کنونی در روز ۱۵ میزان ۱۴۰۲، دست‌کم ۳۵ هزار و ۹۱ فلسطینی بر اثر درگیری‌ها در نوار غزه جان خود را از دست داده‌اند.

نتانیاهو همچنین افزود بازتاب تنش‌ها در روابط اسرائیل و امریکا به مذاکرات بر سر آزادی گروگان‌های در بند حماس ضربه خواهد زد و به برقراری ثبات در خاورمیانه کمکی نمی‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها