امریکا تعرفه مجموعه‌ای از کالاهای چینی را ۱۸ میلیارد دالر افزایش داد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۵

کاخ سفید اعلام کرد که تعرفه واردات مجموعه‌ای از کالاهای چینی از جمله موترهای الکتریکی، فولاد، قطعات باطری و محصولات پزشکی را به ۱۸ میلیارد دالر افزایش داده است.

وزارت بازرگانی چین بلافاصله اعلام کرد که با افزایش تعرفه‌های امریکا مخالف است.

کاخ روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای نوشت که تعرفه‌هایی را که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور سابق این کشور اعمال شده حفظ خواهد کرد و در عین حال برخی تعرفه‌های دیگر را افزایش خواهد داد.

برپایه بیانیه کاخ سفید، کالاهایی که تعرفه‌های آنها به تازگی افزایش یافته شامل فولاد، الومینیوم، موترهای الکتریکی، قطعات باتری، مواد معدنی حیاتی و محصولات پزشکی چین می‌شود.

کاخ سفید نوشت که این تصمیم برای مقابله با «خطرات غیرقابل قبول» برای امنیت اقتصاد امریکا ناشی از «اقدامات غیرمنصفانه چین» گرفته شده است.

چین روز سه‌شنبه اعلام کرد که با افزایش این تعرفه‌ها مخالف است و برای دفاع از منافع خود اقداماتی خواهد کرد.

این کشور همچنین خواستار لغو این اقدامات امریکا شد.

براساس آمار سرشماری ایالات متحده امریکا، این کشور در سال ۲۰۲۳ میلادی ۴۲۷ میلیارد دالر کالا از چین وارد و ۱۴۷ میلیارد دالر به آن کشور صادر کرده است.

لائل برینار، مشاور اقتصادی کاخ سفید با «ناعادلانه» خواندن سیاست تجاری چین گفت: « چین همچنان از روش‌های استفاده می‌کند که به رشد داخلی خود برسد، اما این اقدامات باعث ضرر سایر کشورها می‌شود.»

کاخ سفید در بخشی از بیانیه خود نوشت که توافق تجاری ترامپ با چین در سال ۲۰۲۰صادرات یا مشاغل تولیدی امریکا را افزایش نداد، در عوض وضع تعرفه‌های ۱۰درصدی وارداتی از همه نقاط مبدا سبب ناامیدی و دلسردی متحدان واشنگتن شده است.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور سابق امریکا برای کالاهای چینی تعرفه ۶۰درصدی وضع کرده بود.

مقام‌های امریکایی گفتند که اقدامات آنها «بادقت هدف‌گذاری شده» و با توجه به سرمایه‌گذاری داخلی و مشورت با متحدان نزدیک بعید است که سبب افزایش تورم شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها