نخست‌وزیر هند دامن‌زدن به اختلافات فرقه‌ای میان هندوها و مسلمانان را رد کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۵

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روز سه‌شنبه این انتقاد مخالفان را رد کرد که او برای پیروزی در انتخابات پارلمانی، به اختلافات میان هندوها و مسلمانان دامن می‌زند.

او گفت که مردم به او رای می‌دهند و نیازی به جانبداری فرقه‌ای ندارد.

انتخابات هفته مرحله‌ای هند در ۱۹ اپریل(۳۱ حمل) آغاز شد و انتظار می‌رود که مودی ۷۳ ساله برای سومین‌بار نخست‌وزیر هند شود.

اگرچه مودی کارزار انتخاباتی خود را با نمایش کارنامه قوی اقتصادی آغاز کرد، اما پس از مرحله اول انتخابات تغییر مسیر داد و کانگرس، حزب اصلی مخالف را به مسلمان‌گرایی متهم کرد.

تحلیلگران باور دارند که مودی احتمالا به دلیل میزان پایین مشارکت در مرحله اول انتخابات، به اظهارات هندوگرایانه توسل جست تا حامیان حزبش، بهاراتیا جاناتا، را برای شرکت در انتخابات انگیزه دهد.

مودی به شبکه خبری نیوز ۱۸ در بنارس، حوزه انتخابیه‌اش در ایالت شمالی اوتار پرادش گفت: «من معتقدم مردم کشورم به من رای خواهند داد.»

مودی که به زبان هندی صحبت می کرد، گفت: «روزی‌که من شروع به صحبت درباره مسلمانان و هندوها کنم، روزی خواهد بود که توانایی خود را برای رهبری کشور از دست بدهم.»

منتقدان مودی اغلب او وحزبش را به حمله به اقلیت مسلمان برای جلب رضایت رای دهندگان تندرو هندو متهم می‌کنند. مودی و حزبش این اتهام را رد کرده‌اند.

هندوها حدود ۸۰ درصد از جمعیت ۱.۴ میلیاردی هند را تشکیل می‌دهند، اما این کشور دارای سومین جمعیت مسلمان(حدود ۲۰۰ میلیون نفر) در جهان است.

حزب کانگرس با درج شکایت در کمیسیون انتخابات، مودی را متهم کرده که در یک سخنرانی در ۲۱ اپریل اظهارات عمیقاً نفرت‌انگیز درباره مسلمانان گفته و قانون اساسی را نقض کرده است.

کمیسیون انتخابات از حزب بهارتیا جاناتا خواسته به این شکایت‌ پاسخ دهد.

مودی در آن زمان گفته بود: «[کانگرس] در دوره حاکمیت خود می‌گفت مسلمانان در دسترسی به ثروت ملی اولویت دارند، یعنی این ثروت را به چه کسی می‌دهند؟ آن را به کسانی می‌دهند که فرزندان بیشتری دارند.»

مودی روز سه‌شنبه گفت که در آن سخنرانی از هیچ گروهی نامی نبرده بود.

مودی گفت: «من حرفی از هندو و مسلمان نگفتم. گفته‌ام باید تا آنجا که می‌توانی فرزند داشته باش.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها