فعالان افغان با نمایندگان طالبان در ناروی سرگرم گفت‌وگو اند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۵

براساس خبری که به افغانستان اینترنشنال رسیده نشستی میان نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و اعضای طالبان،‌ در ناروی در حال برگزاری است.

این نشست به دعوت وزارت خارجه ناروی برگزار شده و منابع ما می‌گویند دو طرف درباره وضع حقوق بشر و آینده افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

همچنین گزارش شده است که نمایندگان درباره گفت‌وگوی سیاسی و توانمندی اقتصادی گفت‌وگو می‌کنند.

منابع ما می‌گویند ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز در اسلو حضور دارد و با حلقات مختلف افغان‌ها گفت‌وگو‌هایی داشته است.

گفته شده که اعضا و هواداران طالبان که از کابل برای حضور در این نشست رفته‌‌اند نظرمحمد مطمئن، قاضی سعید مشک عالم، مطیع‌الله محمدی، جعفر مهدوی، صالح مزاری، سید یونس آغا، حدید ذاکر و فیض زلانداند.

همچنین از این افراد به عنوان نمایندگان جامعه مدنی در این گفت‌وگو نام برده شده است: کاوون کاکر، اصیلا وردک، مومنه یاری، حارث سیغانی، عبدالقیوم سجادی، نماینده سابق پارلمان، جنرال انصاری مذاکره‌کننده سابق، انجیلا احمدی، کریم امین عضو ارشد حزب اسلامی و قهرمانه کاکر، فیض‌محمد عثمانی و فاطمه گیلانی.

یک منبع رسمی در ناروی به افغانستان اینترنشال گفت که دولت ناروی چندی پیش در دیدار با نمایندگان طالبان برگزاری نهمین دور نشست «فکر آینده افغانستان» را در اسلو مطرح کرده بود.

به گفته این منبع، مقام‌های طالبان پس از مدتی پاسخ دادند که هیچ نماینده رسمی به این نشست نمی‌فرستند، اما آنها فعالان مدنی هوادار طالبان را تشویق کردند که به این نشست بروند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
هری ترومن

رادیو

پادکست‌ها