دیپلمات طالبان: دلیل حضور کمرنگ ناشران افغان در نمایشگاه کتاب تهران دیر رسیدن دعوتنامه بود

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

سکرتر اول سفارت طالبان در تهران گفت دیر رسیدن دعوتنامه دلیل حضور کمرنگ ناشران افغان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.

ابوبکر صاحبی گزارش‌ رسانه‌های ایرانی درباره مخالفت طالبان با حضور ناشران افغان در نمایشگاه کتاب تهران را رد کرد.

ابوبکر صاحبی در گفت‌و گو با خبرگزاری صدای افغان گفت که ناشران افغان در نمایشگاه آینده کتاب تهران حضور «حداکثری» خواهند داشت.

این مقام طالبان که از سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دیدن کرده، گفت: «تصمیم گرفتیم برای سال آینده، از دو، سه ماه پیش آمادگی بگیریم و هم با کشور میزبان و هم مرکز صحبت کنیم، تا بتوانیم غرفه‌های افغانستان را به حداکثر افزایش بدهیم.»

روز سه شنبه، ۲۵ ثور سه دیپلومات ارشد طالبان در تهران از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دیدن کردند.

طبق گزارش‌ها، در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از افغانستان انتشارات امیری، انتشارات احراری و انتشارات عرفان حضور داشتند.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که طالبان، نمایشگاه کتاب تهران را تحریم کرده و به هیچ ناشر افغان اجازه نداده امسال در این نمایشگاه شرکت کند.

روزنامه فرهیختگان ایران روز پنجشنبه (۲۰ ثور) نوشت که بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حضور ناشران افغان در نمایشگاه کتاب تهران کمرنگ شده است.

این روزنامه گفت که پارسال قرار بود ناشران افغانستان کتاب‌هایی را به این نمایشگاه بیاورند، اما طالبان مانع آنها شد.

روزنامه فرهنگیان نوشت: «امسال هیچ ناشری از افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران حضور ندارد و فقط ناشران افغانستانی که در ایران ساکن هستند فعالیت می‌کنند.»

سازمان حقوق بشری رواداری روز چهارشنبه هفته گذشته در گزارش تازه‌ای نوشت که طالبان خرید و فروش کتاب‌های چاپ ایران را در افغانستان ممنوع کرده است.

این سازمان در گزارش جدید خود نوشت که طالبان همچنین خرید و فروش کتاب‌های مربوط به شیعیان، آثاری درباره اقوام مختلف مثل تاجیک‌ها، هزاره‌ها و اوزبیک‌ها را ممنوع کرده است.

در نمایشگاه کتاب امسال تهران ناشران خارجی از کشورهای مختلف چون لبنان، عمان، قطر، روسیه و مکسیکو شرکت کرده‌اند.

امسال در نمایشگاه کتاب تهران، یمن به عنوان مهمان ویژه حضور دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها