نماینده خامنه‌ای: باید مسیر کشته‌شدگان فاطمیون ادامه یابد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی، لشکر فاطمیون را «تابلوی عظمت شیعیان افغانستان در تاریخ جهان اسلام» دانست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احمد علم‌الهدی تاکید کرده است که باید مسیر کشته‌شدگان فاطمیون ادامه یابد.

لشکر فاطمیون نیروی شبه‌نظامی تحت نظر سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، است که بیشتر اعضای آن مهاجران افغان ساکن ایران هستند و شمار زیادی از آنان در سوریه کشته شده‌اند.

خبرگزاری صدا و سیما روز سه‌شنبه، ۲۵ ثور، گزارش داد که احمد علم‌الهدی با زنان و اعضای خانواده کشته‌شدگان لشکر فاطمیون دیدار کرده است.

صدا و سیما تصاویری از این زنان را نیز منتشر کرده است.

طبق این گزارش، نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی، به این زنان گفت: «تاسیس لشکر فاطیمون فرصتی شد، تا جنبه‌‌های کوچکی از عظمت غیرت شیعیان افغانستان در قالب مجاهدان برون‌ مرزی زمینه بروز و ظهور پیدا کند.»

نماینده خامنه‌ای از این زنان خواست که راه کشته‌شدگان خود را ادامه دهند. او افزود: «رسالت امروز شما حفظ این میراث گرانقدر است و پرچم شهدا در استمرار غیرت شیعی نباید بر زمین بماند.»

حکومت پیشین افغانستان در سال ۱۳۹۹ از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا لشکر فاطمیون را منحل کند.

مقام‌ها در آن زمان تاکید کرده بودند که استفاده از مهاجران افغان در جنگ نیابتی با قوانین بین‌المللی سازگاری ندارد.

با این حال نهاد بروکینگز در ماه حمل امسال به نقل از منابعی در کابل و قندهار گزارش داد که طالبان به ایران اجازه داده به استخدام فاطمیون در افغانستان ادامه دهد و از آن‌ها در عملیات «محور مقاومت» در خاورمیانه استفاده کند. این موسسه امریکایی نوشت تهران به طور شگفت‌انگیزی در میان حلقه نزدیک به هبت‌الله آخندزاده نفوذ دارد.

در مقاله‌ای که واندا فلباب-براون، کارشناس جرایم سازمان‌یافته در موسسه بروکینگز نوشته، آمده است که جمهوری اسلامی دسترسی عمیقی به رهبر طالبان و حلقه نزدیک او دارد.

ناظران و فعالان حقوق بشر همواره از اقدام جمهوری اسلامی برای بهره‌برداری از وضعیت بد اقامت و معیشتی پناهجویان افغان در ایران برای جذب آنان به شرکت در درگیری‌های منطقه از جمله سوریه انتقاد کرده‌اند.

احمد علم‌الهدی، که عضو مجلس خبرگان رهبری ایران نیز است، گفته است که بخش قابل‌ توجهی از خانواده‌‌های کشته‌شدگان فاطمیون را اقشار تحصیل‌‌کرده و آگاه تشکیل می‌‌دهند و «با بهره‌‌گیری از آن‌ها می‌‌توان ارزش‌‌ها، مبانی و معارف فاطمیون را در فضای جوامع آکادمیک، فرهیخته و دانشگاهی تبلیغ و تبیین کرد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها