سیل‌های مرگبار؛ صلیب سرخ می‌گوید کلمات از بیان رنج مردم افغانستان عاجز است

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ در گزارشی از پیامدهای سیل در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته میزان رنج مردم این کشور را نمی‌توان با کلمات توصیف کرد.

بر اساس آمار این نهاد، ۲۵ ولایت از ۳۴ ولایت، از باران‌های شدید و سیلاب متاثر شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) در گزارشی که روز چهارشنبه، ۲۶ ثور منتشر کرده، نوشته است که باران‌های شدید بهاری و سیل‌ها، هزاران خانه و دام را در افغانستان از بین برده و صدها کشته برجا گذاشته است.

در همین حال این نهاد خبر داده که با همکاری جمعیت هلال احمر افغانستان، اقدام به جمع‌آوری کمک برای سیلاب‌زدگان کرده است.

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، سیلاب‌های اخیر در افغانستان را «فاجعه» دانسته و تاکید کرده که در حال حاضر برای تهیه نیازهای ضروری آسیب‌دیدگان تمرکز کرده است.

در این گزارش به نقل از مطیع‌الحق خالص، سرپرست جمعیت هلال احمر افغانستان که توسط طالبان گماشته شده، آمده است: «بسیاری از افراد آسیب دیده به شدت فقیراند و منتظر حمایت‌اند.»

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر می‌گوید سیل‌های اخیر در افغانستان یادآور این است که جامعه جهانی باید بازنگری ریشه‌ای در رویکردهای خود در قبال افغانستان داشته باشد.

ایجاد پناهگاه‌های اضطراری، مراقبت‌های بهداشتی و تهیه آب آشامیدنی از جمله اقداماتی است که صلیب سرخ گفته برای کمک به سیلاب زدگان روی دست گرفته است.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان روز یکشنبه (۲۶ ثور) اعلام کرد که ۳۱۵ نفر در سیل‌های اخیر در ولایت بغلان جان باخته و یک هزار و ۶۳۰ نفر زخمی شده‌اند.
خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها