مجلس ایران تعطیلی روزهای شنبه را تصویب کرد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی با تعطیلی روز شنبه در ایران به‌عنوان دومین روز از تعطیلات هفتگی موافقت کرد.

این مصوبه برای اجرایی شدن نیاز تایید شورای نگهبان نیز دارد.

ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت اگر شورای نگهبان در ۱۰ روز آینده مصوبه مجلس را تایید و رئیس مجلس هم ابلاغش کند، تعطیلی شنبه‌ها از اواخر خرداد/جوزای ۱۴۰۳ باید اجرایی شود.

اصل گزارش کمیسیون اجتماعی مبنی بر افزایش تعطیلات آخر هفته براساس لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون خدمات کشوری روز چهارشنبه ۲۶ فروردین/حمل و در صحن علنی مجلس تصویب شد.

این مصوبه پس از چالش‌های فراوان، با ۱۳۶ رای موافق ۶۶ رای مخالف و سه رای ممتنع رای آورد.

به نوشته رسانه‌های ایران، در مصوبه مجلس ساعت کاری کارمندان از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت در هفته یعنی روزی هشت ساعت کاهش می‌یابد.

این مصوبه با لایحه پیشنهادی دولت تفاوت‌هایی دارد. دولت خواستار کاهش ساعت کاری به ۴۲ و نیم ساعت در هفته شده و تعطیلات پایان هفته را بدون اشاره به روزی مشخص، دو روز تعیین کرده بود.

بر همین اساس، در جلسه روز چهارشنبه پیشنهاد تعطیلی روزهای پنجشنبه به‌جای شنبه نیز مطرح شد، اما اکثریت نمایندگان با آن مخالفت کردند.

موافقان تعطیلی شنبه آن را از نظر اقتصادی و مراودات تجاری با دیگر کشورها بسیار موثر دانستند و معتقد بودند که تعطیلی روز پنجشنبه سالانه بالغ بر هشت میلیارد دالر به ایران زیان وارد می‌کند.

پیشنهاد تعطیلی روز شنبه در ایران که از سال‌ها پیش مطرح بود، در صورت موافقت به این کشور اجازه می‌دهد که روزهای کاری خود را به میزان بیشتری با روزهای کاری در کشورهای جهان هماهنگ کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها