رحمانی‌ها: سرمایه‌ خود را از راه مشروع به دست آورده‌ایم

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

میررحمان رحمانی و پسرش اجمل رحمانی گزارش اخیر «پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌يافته» درباره املاک و دارایی‌های خود را تکذیب کردند.

آنها در اعلامیه‌ای نوشتند که سرمایه خود را از راه سال‌ها کار مشروع با نهادهای بین‌المللی به دست آورده‌اند.

میررحمان رحمانی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان افغانستان و پسرش اجمل رحمانی، عضو این مجلس روز پنجشنبه، ۲۷ ثور، اعلامیه‌ای منتشر کردند که در آن آمده گزارش پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌يافته «رقم درشتی از کل سرمایه ما ارائه کرده که به دور از حقیقت است.»

در پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌يافته آمده است که میررحمان رحمانی و اجمل رحمانی به ارزش بیش از ۱۵ میلیون دالر در دبی املاک خریده‌اند. این املاک شامل ویلا، چند آپارتمان و ساختمان‌های چند طبقه‌ای است.

خانواده رحمانی اما در اعلامیه خود نوشتند: «ما به عنوان بازرگان حق سرمایه‌گذاری در هر گوشه جهان را داریم و با استفاده از حقوق تجارتی خود با در نظر داشت برنامه‌ها و راهبردهای بازرگانی خویش در هر جایی که منافع ما ایجاب کند، سرمایه‌گذاری کردیم و می‌کنیم.»

رئیس پیشین مجلس نمایندگان افغانستان و پسرش در این اعلامیه تاکید کرده‌اند که بخشی از سود سرمایه‌گذاری خود را از طریق بنیاد رحمانی برای کمک به مردم افغانستان هزینه کرده‌اند.

در این اعلامیه همچنین با اشاره به تحریم‌های ایالات متحده امریکا که پارسال علیه آن‌ها وضع شد، آمده است: «از مجاری قانونی علیه تصمیم ‌گیری وزارت خارجه امریکا اعتراض کرده‌ایم و قضیه اکنون از مجاری عدلی و قضایی در حال پیگری است.»

در گزارش پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌يافته نام ۱۰ شهروند افغانستان آمده است.

به جز یک نفر، بقیه ۹ فرد افغان در این فهرست، مقام پیشین یا وابسته به مقام‌های پیشین افغانستان اند.

همچین به جز یک نفر هیچ‌یک از ۹ افغان دیگر در این فهرست، از سوی نهاد تهیه‌کننده گزارش، مجرم معرفی نشده‌اند و مشخص نیست پول املاکی که در دبی خریده‌اند، از چه راهی به‌دست آمده‌است.

در این گزارش نام رحمان رحمانی و اجمل رحمانی، پر‌رنگ‌تر از بقیه افغان‌هایی است که این گزارش به اطلاعاتی درباره املاک و دارایی‌های آن‌ها در دبی دست یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها