وزیر خارجه طالبان: برای جبران ویرانی‌های جنگ‌های چهل ساله توان مالی نداریم

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

وزیر خارجه طالبان در نشستی با نمایندگان سازمان ملل در کابل گفت که حکومت این گروه برای جبران خسارات جنگ‌های چهل ساله در افغانستان توان مالی ندارد.

امیرخان متقی روز پنجشنبه، ۲۷ ثور، گفت طالبان برای رسیدگی به مشکلات به کمک‌های بین‌المللی نیاز دارد.

آقای متقی این اظهارات را در جلسه‌ای بیان کرد که وزارت خارجه طالبان برای هماهنگی با سازمان ملل متحد برای رفع فوری نیازهای آسیب‌دیدگان بلایای طبیعی به ویژه سیلاب‌های اخیر برگزار کرده بود.

وزارت خارجه طالبان در خبرنامه‌ای نوشت که در این نشست در مورد نیازهای مردم افغانستان، اولویت‌های طالبان، کمک‌های سازمان ملل و برنامه‌های آینده صحبت شد.

امیرخان متقی به نمایندگان ادارات سازمان ملل در افغانستان گفت: طالبان هرچند تلاش می‌کند افغانستان را از نگاه اقتصادی به خودکفایی برساند، اما نمی‌تواند.

او اقتصاد افغانستان را «ویران» دانست و افزود طالبان برای رسیدگی به افراد دارای معلولیت، یتیمان، مهاجران، معتادان و آسیب‌دیدگان جنگ امکانات مالی کافی ندارد.

امیرخان متقی بر استفاده حداکثری از کمک‌های بین‌المللی در افغانستان تاکید کرد. او پیشنهاد کرد که توزیع کمک‌ها باید براساس نیازها و اولویت‌های مردم افغانستان تنظیم شود.

وزارت خارجه طالبان در خبرنامه خود نوشته است که اندریکا راتواته، مسئول بخش بشری و توسعه‌ای سازمان ملل و معاون یوناما در این نشست گفتند که این نهاد برای بهبود هرچه بهتر کمک‌رسانی به نیازمندگان کار می‌کند.

طبق این خبرنامه، اندریکا راتواته تاکید کرد که سازمان ملل در تلاش است بر کمک‌های توسعه‌ای در افغانستان تمرکز کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها