تاجیکستان: ورود بدون مجوز شهروندان خارجی در مناطق مرزی با افغانستان ممنوع است

شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

کمیته امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرد که کنترول شدیدی را برای ورود شهروندان خود، افراد بی‌تابعیت و خارجی به مناطق مرزی با افغانستان اعمال کرده است.

این کمیته می‌گوید ورود شهروندان خارجی و افراد بدون تابعیت به مناطق مرزی بدون مجوز اکیدا ممنوع است.

خاور، خبرگزاری دولتی تاجیکستان روز جمعه (۲۸ ثور) گزارش داد: «کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان به شهروندان تاجیکستان، کشورهای خارجی و افراد بدون تابعیت به اطلاع می‌رساند که برای اقامت، ورود و خروج در منطقه مرزی کنترول شدیدی اعمال می‌شود.»

به گزارش خاور، مطابق با ماده ۱۹ قانون مرزی دولتی تاجیکستان، ورود شهرندان خارجی و افراد بدون تابعیت، بدون مجوز از وزارت خارجه و نهادهای امور داخلی به منطقه مرزی اکیدا ممنوع است و موافقت با پذیرش سایر افراد در خط مرزی فقط با ارائه مدارک و شناسنامه انجام می‌شود.

در همین راستا کمیته امنیت ملی تاجیکستان از شهروندان خود و شهروندان خارجی خواسته است که اگر قصد سفر به مناطق مرزی از جمله به ختلان را دارند، باید ضمن اعلام هدف سفر خود، مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشند تا بتوانند مجوز ورود بگیرند.

کمیته امنیت ملی تاجیکستان تاکید کرده که ورود به مناطق مرزی، «بدون رعایت شرایط ذکر شده مجاز نیست.»

به نوشته خاور، این تدابیر با هدف تامین امنیت، به دلیل پیچیده شدن وضعیت در منطقه و جهان، تلاش سازمان‌های تروریستی و افراطی برای عبور غیرقانونی از مرزها برای اقدامات تروریستی در نقاط مختلف جهان از جمله در تاجیکستان اتخاذ شده است.

در میان کشورهای آسیای میانه، تاجیکستان طولانی‌ترین مرز را با افغانستان دارد. این کشور پس از روی کار آمدن طالبان در تابستان سال ۱۴۰۰ بارها از نفوذ افراط‌گرایان از افغانستان به تاجیکستان و آسیای میانه ابراز نگرانی کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها