وزیر خارجه طالبان: نشست سوم دوحه زمینه همکاری دو جانبه را فراهم می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰

وزیرخارجه طالبان در دیدار با معاون سرمنشی سازمان ملل درباره عدم اشتراک طالبان در نشست دوم دوحه گفت که این گروه «حضور تشریفاتی در نشست اخیر دوحه را سودمند ندانست.»
متقی گفت که طبق آجندای سومین نشست دوحه، «زمینه همکاری دوجانبه» فراهم می‌شود.

بر اساس گزارش رادیو و تلویزیون ملی طالبان، امیرخان متقی، وزیرخارجه طالبان روز یکشنبه، ۳۰ ثور، با روزمری دیکارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل دیدار کرده است.

به گزارش این شبکه، دیکارلو با یادآوری از نشست سوم دوحه، گفته که علاوه بر نمایندگان کشورهای عضو و سازمان‌های بین‌المللی، نمایندگان بانک جهانی و بانک آسیایی نیز اشتراک خواهند کرد.

معاون سرمنشی سازمان ملل، موضوعات محوری سومین نشست دوحه را «موضوعات مالی و بانکی، مبارزه با مواد مخدر، ارائه بدیل کشت برای دهقانان افغان، تغییرات اقلیمی و آسیب‌های آن» عنوان کرده است.

در ماه حوت سال گذشته رئیس نمایندگی سازمان ملل از آمادگی برای برگزاری سومین نشست دوحه با محوریت افغانستان خبر داد.

رزا اوتونبایو تقویم مشخصی برای نشست سوم دوحه ارائه نکرد.

پیش از این طالبان از اشتراک در نشست دوم دوحه که با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان از کشورهای مختلف در ۲۹ و ۳۰ دلو سال گذشته برگزار شده بود، اجتناب کرد.

این گروه از سازمان ملل خواسته بود که تنها طالبان به نمایندگی از افغانستان در این نشست شرکت کند و به حضور نمایندگان جامعه مدنی افغانستان در آنجا اعتراض کرده بود.

وزیرخارجه طالبان درباره نمایندگی افغانستان در سازمان ملل به معاون گوترش گفت که «نماینده واقعی افغانستان در سازمان ملل باید از نظام [طالبان] نمایندگی کند و موانع در این زمینه باید برداشته شود.»

در حال حاضر، تلاش طالبان برای کسب کرسی افغانستان در سازمان ملل ناکام مانده است و در اختیار نماینده دولت پیشین است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها