مقام‌های امریکا و امارات در مورد اجرای قطعنامه شورای امنیت درباره افغانستان گفت‌وگو کردند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۱

تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان روز دوشنبه با لانا نسیبه، معاون جدید وزیر امور خارجه امارات متحده دیدار کرد.

آنها بر اهمیت همکاری‌های مشترک برای اجرای قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل و کمک به مردم، به خصوص زنان افغان تاکید کردند.

وزارت خارجه امارات متحده عربی روز دوشنبه در شبکه اکس نوشت که دو طرف درباره «همکاری در مسیر تامین امنیت، ثبات و رفاه برای همه مردم افغانستان به ویژه زنان افغان» گفتگو کردند.

در یادداشت وزارت خارجه امارات گفته نشده که نسیبه و وست درباره چه مسایلی مربوط به قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت که در ۸ جدی ۱۴۰۲ به تصویب رسید، بحث کردند.

لانا نسیبه در آن زمان سفیر امارات متحده در سازمان ملل بود و در کنار کشورهای غربی منتقد طالبان چندین قطعنامه را در حمایت از زنان افغان و علیه ممنوعیت تحصیل و کار زنان مطرح کرد.

قطعنامه ۲۷۲۱ به چگونگی تعامل با حکومت طالبان در افغانستان می‌پردازد. این قطعنامه با هدف ایجاد یک رویکرد منسجم و هماهنگ بین‌المللی برای بازگرداندن صلح و ثبات در افغانستان تصویب شده بود.

در این قطعنامه بر تعیین هماهنگ ‎کننده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان تأکید شده است.

طالبان مخالف تعیین‌ یک نماینده جدید با صلاحیت اند و حضور رئیس یوناما در افغانستان را کافی می‌دانند.

لانا نسیبه در این دیدار بر اهمیت حمایت از حقوق زنان افغان و تقویت نقش آنان در جامعه تاکید کرد.

تام وست نیز از حمایت‌های امارات متحده عربی قدردانی کرده و بر ادامه همکاری‌های دوجانبه برای پیشبرد اهداف مشترک تاکید کرد.

تام وست درباره این دیدار در شبکه اکس نوشت که دو کشور «دیدگاه‌های همسو درباره اقتصاد، وضعیت امنیتی و نیاز به رویکرد دیپلوماتیک واحد در قبال افغانستان دارند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها