طالبان به هیئت قطری: اگر خواسته‌های ما پذیرفته شود، در نشست دوحه «اشتراک موثر» می‌کنیم

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۳

مولوی عبدالکبیر، معاون رئیس‌الوزرای طالبان پنجشنبه به هیئت قطری گفت که «اشتراک موثر» طالبان در نشست سوم قطر مشروط به پذیرش خواسته‌های این گروه است.

به نقل از طالبان، معاون وزیر خارجه قطر نیز گفت بدون مشارکت طالبان نشست دوحه «بی‌نتیجه خواهد بود.»

سازمان ملل سومین دور نشست با نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان را در روزهای ۱۰ و ۱۱ سرطان در دوحه، پایتخت قطر برگزار می‌کند. این هفته، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در سفری به کابل از طالبان رسما برای شرکت در نشست دوحه دعوت کرد.

در ادامه رایزنی‌ها با طالبان برای شرکت در نشست دوحه، یک هیئت قطری به ریاست محمد بن عبدالعزیز الخلیفی، معاون وزیر خارجه قطر روز پنجشنبه به کابل سفر کرد و با مقام‌های ارشد طالبان ملاقات کرد.

به نقل از خبرنامه ارگ، معاون سیاسی رئیس وزرای طالبان در دیدار با الخلیفی ابراز امیدواری کرد که «نشست دوحه فرصت تعامل خوب میان امارت اسلامی و جهان را به وجود آورد.»

با این حال، مولوی عبدالکبیر تاکید کرد که «که اگر شرط‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست آینده قطر اشتراک موثر خواهند داشت.»

او بار دیگر تعیین نماینده ویژه، یکی از مباحث مهم نشست سوم دوحه، را رد کرد و گفت که حضور یوناما در افغانستان کافی است.

معاون رئیس الوزرا توضیحی درباره شرایط طالبان برای شرکت در نشست سوم دوحه نداده است. اما، این گروه در نشست دوم دوحه به علت رعایت نشدن مطالباتش اشتراک نکرد.

وزارت خارجه طالبان در بیانیه ای در دلو ۱۴۰۲ در مورد عدم اشتراک طالبان در نشست مذکور گفت: «در صورتی امارت اسلامی به‌عنوان یگانه طرف مسئول به نمایندگی از افغانستان شرکت می‌کند و زمینه برای گفتگوهای واضح در سطح عالی میان هیئت افغانستان و سازمان ملل متحد در مورد تمامی مسائل مساعد شود؛ اشتراک مفید خواهد بود، اما به دلیل عدم پیشرفت دراین‌باره، اشتراک بی‌نتیجه توسط امارت مفید دانسته نشد.»

گوترش در واکنش گفته بود که پذیرش خواسته‌های طالبان معادل به رسمیت شناختن این گروه است.

سازمان ملل و کشورهای عضو، دولت طالبان را به رسمیت نشناخته اند و بر اصلاحات عمده در نظام سیاسی و اداری طالبان، رعایت حقوق بشر و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی تاکید کرده‌اند.

معاون وزیر خارجه قطر گفته است که کشورش طرفدار روابط سازنده افغانستان با جهان و اشتراک طالبان در مجامع بین‌المللی است. با این حال، او نیز بر «آشتی ملی» و «رعایت حقوق بشر» در افغانستان تاکید کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها