نیروهای نظامی چین تایوان را محاصره کردند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۳

ارتش چین در قالب یک رزمایش جدید با کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی جزیره تایوان را محاصره کرد.

چین این مانور را به عنوان «مجازات» علیه رئیس‌جمهور جدید این کشور، لای چینگ-ته و نیروهای «استقلال‌طلب» از جزیره در نظر گرفته است.

لای چینگ ته، رئیس‌جمهور تایوان روز پنجشنبه سوم جوزا گفت که «از ارزش‌های آزادی و دموکراسی» دفاع خواهد کرد.

او تاکید کرد که با نیروهای نظامی تایوان در برابر چین «در خط مقدم» خواهد ایستاد تا با هم از امنیت ملی تایوان دفاع کنند.

وزارت دفاع تایوان نیز روز پنجشنبه رزمایش چین را به شدت محکوم و اعلام کرد که نیروهای دریایی، هوایی و زمینی تایوان را برای «دفاع از آزادی، دموکراسی و حاکمیت» این سرزمین به حالت آماده‌باش درآورده است.

چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و بارها تهدید کرده که روزی این جزیره را به خاک خود ملحق خواهد کرد.

بیجینگ پس از پایان جنگ داخلی در چین در نیمه قرن بیستم و به قدرت رسیدن کمونیست‌ها، هنوز نتوانسته تایوان را با بقیه قلمرو خود ملحق کند.

بر اساس اعلام لی شی، سخنگوی بخش شرقی ارتش چین، مانورهای این کشور از بامداد روز پنجشنبه آغاز شد و انتظار می‌رود تا روز جمعه ادامه داشته باشد.

نیروهای چینی در تنگه تایوان، در شمال، جنوب و شرق جزیره تایوان، و همچنین در مناطق اطراف جزایر کوچک‌تر تایوان رزمایش اجرا می‌کنند.

این جزایر کوچک در مجاورت ساحل شرقی چین قرار دارند.

گارد ساحلی چین اعلام کرد که «تمرین نظم و قانون» را در نزدیکی برخی جزایر تایوان آغاز کرده است.

این رزمایش سه روز پس از مراسم تحلیف لای چینگ ته به عنوان رئیس‌جمهور جدید تایوان انجام می‌شود.

چین اظهارات او در این مراسم را «اعتراف به استقلال تایوان» تلقی کرد و مقامات تایوان را به «اقدام تلافی‌جویانه» تهدید کرد.

تایوان در واکنش به این رزمایش چین، چهار هواپیمای جنگنده را از پایگاهی در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب غربی تایپه به پرواز درآورد.

فیلم منتشر شده توسط گارد ساحلی تایوان نشان می‌دهد که افسران تایوان به کشتی‌های چینی از طریق بلندگو دستور خروج از منطقه را می‌دهند.

یکی از افسران تایوان در ویدئویی که گارد ساحلی این کشور در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده، می‌گوید: «حرکات شما نظم و امنیت کشور ما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، لطفا هر چه زودتر بچرخید و از آب‌های محدوده ما خارج شوید.»

گارد ساحلی تایوان نیز ناوگان خود را به دریا اعزام کرد.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که ۴۹ هواپیمای چینی را در چارچوب مانورهای نظامی که روز پنجشنبه توسط پکن آغاز شد، شناسایی کرده است.

چین اعلام کرد که از نظر بیجینگ، رزمایش این کشور «مجازات شدید برای اقدامات جدایی‌طلبانه نیروهای استقلال‌طلب تایوان» و هشداری جدی در برابر مداخله و تحریک نیروهای خارجی است.

به تازگی و به دنبال آغاز دوره ریاست جمهوری جدید در تایوان، وزارت بازرگانی چین تحریم‌هایی را علیه بویینگ و دو شرکت دفاعی دیگر به دلیل فروش تسلیحات به تایوان اعلام کرد.

بر این اساس، وزارت بازرگانی چین شرکت‌های «جنرال اتمیکس اروناتیکال سیستمز»، «جنرال داینامیکس لند سیستمز»، «بویینگ دیفنس، اسپیس و سکوریتی» را تحریم کرده است.

چین پیش از این نیز چندین بار شرکت‌های امریکایی از جمله نارتروپ گرومن و لاکهید مارتین را به اتهام فروش تسلیحات به تایوان تحریم کرده است.

ویلیام لای چینگ ته، روز دوشنبه به عنوان رئیس‌جمهور جدید تایوان سوگند یاد کرد.

او که نامزد حزب دموکراتیک مترقی بود، در ماه جدی سال گذشته با کسب اکثریت آرا به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید تایوان انتخاب شد.

حزب او که در دو دوره گذشته نیز مقام ریاست‌جمهوری را در اختیار داشته است، مخالف اصلی حاکمیت چین بر تایوان است.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین در سخنرانی سال نوی میلادی گفته بود که «اتحاد مجدد» چین با تایوان «اجتناب‌ناپذیر» است و چین «دوباره متحد خواهد شد.»

او گفته بود: «همه چینی‌ها در هر دو طرف تنگه تایوان باید با یک هدف مشترک متحد و در شکوه بازسازی ملت چین سهیم شوند.»

یک کشتی جنگی امریکایی روز چهارشنبه، ۱۹ ثور، کمتر از دو هفته قبل از مراسم تحلیف رییس‌جمهوری جدید تایوان، از تنگه باریک تایوان گذشت.

چین به این اقدام، واکنشی خشمگینانه نشان داد و آن را محکوم کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها