اعلام تاریخ برگزاری کانکور؛ آزمون ورود به دانشگاه برای سومین بار بدون دختران برگزار می‌شود

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۳

رئیس گماشته شده طالبان در اداره ملی امتحانات اعلام کرد کانکور امسال در ۵ مرحله برگزار خواهد شد. عبدالباقی حقانی گفت امتحان از ۱۷ جوزا آغاز می‌شود و تا ۱۴ سرطان ادامه خواهد داشت. این سومین سالی است که طالبان کانکور را با حذف دختران برگزار می‌کند.

این مقام طالبان روز پنجشنبه، سوم جوزا، در یک نشست خبری در کابل گفت که امتحان کانکور از فارغان مکاتب در سراسر افغانستان در چهار مرحله برگزار خواهد شد. وی افزود که در مرحله پنجم از افراد متفرقه و شهروندان خارجی امتحان گرفته می‌شود.

عبدالباقی حقانی گفت کانکور امسال علاوه بر زبان‌های ملی فارسی و پشتو، به زبان‌های خارجی مثل عربی و انگلیسی نیز گرفته خواهد شد.

آقای حقانی همچنین گفت که زمان برگزاری امتحان کانکور به چهار ساعت افزایش یافته است. او درباره شمار شرکت‌کنندگان کانکور امسال توضیح نداد.

این مقام طالبان در جریان سخنرانی خود درباره رفع ممنوعیت حضور دختران در امتحان کانکور چیزی نگفت.

اداره ملی امتحانات طالبان در ماه سرطان ۱۴۰۲ اعلام کرد که امسال تنها دانش‌آموزان پسر می‌توانند در امتحان کانکور شرکت کنند. این اداره در آن زمان گفت که منع شرکت دانش‌آموزان دختر با دستور کتبی وزارت تحصیلات عالی طالبان انجام شده است.

در سال گذشته که دختران برای دومین سال پیاپی در امتحان کانکور غایب بودند، ۴۴ هزار و ۳۳۴ پسر در دانشگاه‌ها پذیرفته شدند.

اعلام نتایج کانکور کاملا مردانه تحت کنترول طالبان، باعث ناامیدی سرخوردگی شمار زیادی از متقاضیان دختر کانکور در افغانستان شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها