قطر از طالبان خواست برای دستیابی به آشتی ملی و حمایت از حقوق‌بشر تلاش کند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۳

معاون وزارت خارجه قطر در سفرش به کابل از طالبان خواست که برای «مصالحه ملی همه جانبه تلاش کند.»

محمد بن عبدالعزیز الخلیفی در دیدار با مقام‌های ارشد طالبان از این گروه خواست از «حقوق بشر» و «حق مردم افغانستان برای زندگی شرافتمندانه» حفاظت کند.

معاون وزارت خارجه قطر روز پنجشنبه در کابل با ملا برادر، مولوی عبدالکبیر و عبدالسلام حنفی، معاونان رئیس‌الوزرای طالبان، سراج‌الدین حقانی، ملا یعقوب و امیرخان متقی، وزرای داخله، دفاع و خارجه این گروه دیدار کرد.

وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای نوشت که این کشور به اهمیت گفت‌وگو به عنوان راهی برای حل بحران‌های افغانستان و نیز «همکاری سازنده با جامعه بین‌المللی از طریق مشارکت طالبان اعتقاد کامل دارد.»

مقام‌های طالبان نیز با انتشار بیانیه‌های جداگانه از دیدار با معاون وزارت خارجه قطر خبر دادند. اما، به خواست هیئت قطری از طالبان در مورد مصالحه ملی در افغانستان اشاره‌ نکردند.

دفتر مطبوعاتی ملا برادر، معاون اقتصادی طالبان گفته معاون وزارت خارجه قطر از این گروه دعوت کرده است که در سومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل شرکت کند.

در بیانیه وزارت خارجه قطر آمده است که محمد بن عبدالعزیز خلیفی در این دیدارها از «پیشرفت‌های حاصل شده در افغانستان» در مبارزه با تروریسم، فساد و مواد مخدر ابراز خرسندی کرده و بر اهمیت همکاری مستمر با افغانستان برای مبارزه با این پدیده‌ها تاکید کرده است.

معاون وزیر خارجه قطر همچنین از تمایل این کشور برای ساخت شفاخانه تخصصی مجهز با تجهیزات پزشکی برای زنان و کودکان در افغانستان خبر داده است.

او بر تعهد قطر برای حمایت از مردم افغانستان به ویژه در زمینه‌های صحت، آموزش، کمک‌های بشردوستانه و توسعه تاکید کرده و گفته است صندوق توسعه قطر با کشورهای جهان موافقت نامه امضا کرده است که براساس آن از ارائه خدمات اولیه صحی در یازده ولایت افغانستان حمایت می‌کند.

قطر روابط نزدیکی با طالبان دارد و از نفوذ قابل ملاحظه‌ای بر این گروه برخوردار است. قطر میزبان نشست نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان است که ماه آینده به میزبانی سازمان ملل برگزار می‌شود.

طالبان از حضور در دو نشست قبلی دوحه خودداری کرد. قطر و سازمان ملل تلاش‌ها را برای حضور نمایندگان این گروه در سومین نشست دوحه آغاز کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
برخلاف احتمال

رادیو

پادکست‌ها