واشنگتن‌پست: یک افغان پس از بازی در یک فیلم مستند امریکایی در اثر شکنجه طالبان جان داد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

واشنگتن‌پست گزارش داد که یک همکار افغان نیروهای امریکایی پس‌ از حضور در یک فیلم‌مستند نشنال جئوگرافیک به نام «عقب‌گرد» توسط طالبان بازداشت و در اثر شکنجه و شدت جراحات جان باخته است.
طبق این گزارش، او هشدار داده بود که حضورش در این فیلم‌مستند، جانش را به خطر می‌اندازد.

فیلم مستند «Retrograde»، یا عقب‌گرد که در سال ۲۰۲۲ ساخته شده، ۹ ماه اخیر جنگ نیروهای دولت پیشین افغانستان با طالبان را روایت می‌کند.

این مستند بر تجربیات نیروهای ویژه امریکا قبل از خروج نظامی ایالات متحده از افغانستان در سال ۲۰۲۱ تمرکز دارد.

در این فیلم‌مستند، یک پیمان‌کار ۲۰ ساله افغان که به دلیل ظاهرش به جستین بیبر، آوازخوان معروف امریکایی مشهور بود، نقش‌آفرینی کرد.

واشنگتن‌پست گزارش داد که این مرد نظامی افغان با نام مستعار «بیبر»، پس از پخش فیلم توسط نیروهای طالبان از خانه‌اش بازداشت و به مدت دو هفته شکنجه شد و سپس بر اثر جراحات جان باخت. طبق این گزارش، این افغان در بخش ماین‌روبی با امریکایی‌ها همکاری داشت. روزنامه واشگنتن‌پست در مورد زمان کشته شدن این ماین‌پاک افغان جزئیات نداده است.

بیبر پس از رهایی از بازداشت طالبان ادعا کرده بود که در بازداشت طالبان در معرض شکنجه‌های فراوان از جمله «ضرب‌وشتم شدید با مشت و لگد، چوب و زیر آب» قرار داشت.

او به واشنگتن‌پست گفت افراد طالبان فیلم Retrograde را به من نشان دادند و گفتند تو با نیروهای خارجی کار کرده‌ای و در این فیلم هم کار کرده‌ای. آنها مرا از طریق فیلم رتروگرد پیدا کردند.»

به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، او در اثر جراحات ناشی از شکنجه طالبان جان باخته است.

هایمن و مک‌نالی، کارگردانان این فیلم مستند، مرگ او را یک «تراژدی دلخراش» خواندند.

«بیبر» یکی از هزاران پیمان‌کاران امریکا از جمله مترجمان و همچنین ماین‌پاکانی بود که در سال ۲۰۲۱ پس از خروج نیروهای امریکایی و سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، در خطر رها شد.
اما مشخصات او بدون محو شدن چهره‌اش پس از حضور در فیلم مستند، رتروگراد به کارگردانی متیو هاینمن، آشکار شد.
بر اساس مصاحبه‌های واشنگتن‌پست، هاینمن و کیتلین مک‌نالی، تهیه‌کننده رتروگراد، به‌رغم هشدارهای حداقل پنج نفر قبل از اکران این فیلم‌مستند در دسامبر ۲۰۲۲، تصمیم گرفتند نماهای نزدیک از مین‌پاک‌ها را نشان دهند.

چند منبع نظامی امریکا به واشنگتن‌پست گفتند که صحنه‌هایی از "بیبر" و دیگر پیمان‌کاران افغان در فیلم رتروگراد، آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

روزنامه واشنگتن‌پست می‌گوید این هشدارها به فیلم‌سازان زمانی صادر شد که صدها قتل و قصاص پیمان‌کاران‌ و خانواده‌های آنها توسط طالبان قبلاً مستند شده بود.

هایمن و مک‌نالی در بیانیه‌ای گفتند که «به یاد نمی‌آورند» که در مورد مین‌پاکان افغان هشدارهای خاصی دریافت کرده باشند.
آنها افزودند: «خروج سریع ایالات متحده از افغانستان و اقدامات انتقام‌جویانه طالبان پس از به دست گرفتن قدرت و مجهز [بودن طالبان] به اطلاعات دقیق برای شناسایی افغان‌هایی که با ایالات متحده همکاری می‌کردند، منجر به کشته شدن شرکای بی‌شماری شد که امریکا آنها را جا گذاشتند.»
آنان افزودند که «هر تلاشی برای سرزنش رتروگراد به این دلیل که فیلم چهره افراد را در مناطق جنگی نشان می‌داد، عمیقاً اشتباه خواهد بود.»
کانال نشنال جئوگرافیک که این فیلم‌مستند را نشر کرده است، می‌گوید فیلم را با «احتیاط فراوان» پخش کرده  است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها