وزیر دفاع بریتانیا: چین می‌خواهد به روسیه «کمک‌های مرگبار» نظامی بفرستد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید سازمان‌های اطلاعاتی امریکا و بریتانیا به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد چین «کمک‌های مرگباری» در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

آقای شاپس گفت این کمک‌ها در جنگ روسیه علیه اوکراین استفاده خواهد شد.

با این حال این مقام بریتانیایی درباره جزئیات این کمک‌ها وضاحت نداد.

از آغاز جنگ روسیه و اوکراین تا کنون کشورهای غربی به ارزش میلیاردها دالر به اوکراین تسلیهات نظامی کمک کرده‌اند. اما این نخستین بار است که یک مقام بریتانیایی چین را به فرستادن کمک‌های مرگبار به روسیه متهم می‌کند.

گرانت شاپس مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرد، اما گفت از آغاز جنگ اوکراین تا اکنون تجارت میان این دو کشور ۶۴ درصد افزایش یافته‌ است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به سوالی درباره احتمال همکاری تسلیحاتی میان چین و روسیه به خبرنگاران گفت: «اگرچه نگرانی‌هایی وجود دارد که چین به روسیه کمک‌های مرگباری ارائه کند، اما ما تا امروز چنین چیزی را ندیده‌ایم».

سخنگوی سفارت چین در لندن پس از اظهارات وزیر دفاع بریتانیا گفت ادعای گرانت شاپس «کاملاً بی‌اساس» است.

این اتهامات در حالی مطرح شده که هفته گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای دیدار با شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین به بیجینگ سفر کرد.

هدف از سفر ولادیمیر پوتین به چین، تحکیم روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام شد. پس از این سفر، رئیس‌جمهور پوتین، میزبانی چین را بی‌نظیر توصیف کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها