منابع: گفتگوهای ایالات متحده و طالبان برای آزادی سه امریکایی از زندان به بن‌بست رسیده است

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

منابع به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که گفتگوها میان مقامات امریکایی و نمایندگان طالبان برای آزادی سه شهروند ایالات متحده به بن‌بست رسیده است.

به گفته منابع، طالبان در بدل رهایی سه امریکایی، خواهان آزادی یک عضو خود از گوانتانامو شده‌ است.

هنوز اطلاعاتی درباره هویت این عضو طالبان که در گوانتانامو زندانی است، در دست نیست.

منابع از میان طالبان به افغانستان اینترنشنال گفتند این مذاکرات پس از چندین دور گفت‌وگو میان مقامات سازمان امنیت و اطلاعات ایالات متحده امریکا (سیا) و مقامات طالبان به بن‌بست رسیده‌است و طالبان مقامات امریکایی را به عدم تمایل به پیشرفت این مذاکرات متهم کرده‌اند.

طالبان در اوایل ماه حمل اعلام کردند که برخی از شهروندان خارجی از جمله دو امریکایی را به اتهام «نقض قوانین» بازداشت کرده‌اند. سخنگوی طالبان گفت از بازداشت این شهروندان به دولت امریکا خبر داده‌اند.

در همین حال، یک مقام طالبان گفت: «ما برای ادامه مذاکره آماده‌ایم، اما ایالات متحده در انجام اقدامات معنادار مردد است. ما می‌خواهیم برادر افغان خود را از زندان گوانتانامو آزاد کنیم، اما امریکایی‌ها حاضر نیستند متقابلاً این کار را انجام دهند.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پس از دستگیری شهروندان امریکایی به رسانه‌ها گفت شهروندان خارجی در سفر به افغانستان مکلف‌اند قوانین این کشور را رعایت کنند.

مشخص شده است که یکی از امریکایی‌های زندانی در کابل رایان کوربت است، اما هویت دو زندانی دیگر معلوم نیست.

پیش از این آنا کوربت، خانم رایان کوربت، زندانی طالبان گفته بود «واقعا» نمی‌داند چه اقداماتی برای نجات شوهرش انجام می‌شود.

طالبان رایان کوربت را که سال‌ها در افغانستان کار می‌کرد، در ماه اسد ۱۴۰۱ با همکاران آلمانی و افغانش در شمال افغانستان به اتهام «تخلف از قوانین افغانستان» بازداشت‌‌‌ کرد.
این در حالی‌ است که کوربت برای پرداخت معاش کارمندان یک موسسه به افغانستان سفر کرده بود.
پیشتر وکلای رایان کوربت از سازمان ملل خواستند که به رهایی فوری او از زندان طالبان کمک کند.
آنها درباره وضعیت نامساعد این شهروند امریکایی در زندان طالبان و احتمال مرگ او در آنجا هشدار داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها