رزمایش دو روزه چین در اطراف تایوان پایان یافت

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

رزمایش دو روزه چین در اطراف جزیره تایوان پایان یافت. تایوان این رزمایش را «تحریکی آشکار» خواند و گزارشی از تعداد هواپیماها و کشتی‌های حاضر در آن منتشر کرد.

چین هدف از این رزمایش را «تنبیه لای چینگ ته، رئیس‌جمهور جدید تایوان» خوانده است.

چین خبر داد رزمایش این کشور در اطراف تایوان که از روز پنج‌شنبه آغاز شده بود، در روز جمعه پنجم جوزا پایان یافت.

تایوان این اقدام چین را «تحریک آشکاری برای نظم بین‌المللی» خوانده است که وضعیت صلح‌آمیز و با ثبات موجود در اطراف این تنگه را تضعیف کرده است.

وزارت دفاع چین به درخواست رسانه‌ها برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد ۶۲ هواپیما و ۲۷ کشتی نظامی چینی در این رزمایش حضور داشتند و ۴۶ هواپیما از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند.

این وزارت‌خانه خبر داد هواپیماهای چینی شامل بمب‌افکن‌های اچ-۶ با قابلیت حمل سلاح اتمی در تنگه و همچنین بر کانال باشی که تایوان را از فیلیپین جدا می‌کند، پرواز کردند.

ارتش چین روز پنج‌شنبه رزمایش‌های نظامی شبیه‌سازی شده به یک جنگ برای تصرف تایوان را برای آزمایش توانایی خود به منظور تسخیر قدرت و کنترل مناطق کلیدی این منطقه آغاز کرد.

چین هدف از این رزمایش را «تنبیه لای چینگ ته، رئیس‌جمهور جدید تایوان» خواند که بیجینگ او را یک «جدایی‌طلب» و «پیاده نظام» نیروهای خارجی برای مهار توسعه چین می‌خواند.

رزمایش نظامی دو روزه چین در نزدیکی شماری از جزایر تحت کنترول تایوان در حوالی سواحل چین تنها سه روز پس از روی کار آمدن لای آغاز شد.

چین، تایوان را که به‌طور دموکراتیک اداره می‌شود، بخشی از سرزمین خود می‌داند.

لای در سخنرانی خود در مراسم تحلیف، سیاست چین را محکوم کرد و از بیجینگ خواست تا تهدیدهای خود را متوقف کند.

چین که هرگز امکان استفاده از زور برای تسلط بر تایوان را رد نکرده، گفته است این رزمایش‌ و عملیات نظامی برای «آزمایش توانایی در تصرف و اعمال قدرت، انجام حملات مشترک و اشغال مناطق کلیدی» صورت می‌گیرد.

رئیس‌جمهور جدید تایوان بارها پیشنهاد مذاکره با چین را داده اما بیجینگ این پیشنهادها را رد کرده است.

لای با رد ادعای حاکمیت بیجینگ می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

رویترز به نقل از مقامات ارشد تایوان نوشت این رزمایش‌ به بزرگی رزمایش‌های مشابه در سال ۲۰۲۲ نبوده است.

به گفته تحلیل‌گران، بیجینگ در حال ارسال یک اخطار و این پیام است که می‌تواند به‌سرعت تایوان را محاصره کند.

هم‌زمان ناوگان هفتم نیروی دریایی امریکا بدون اشاره مستقیم به این رزمایش اعلام کرد «همه فعالیت‌ها» در منطقه اقیانوس هند و آرام را زیر نظر دارد و ناوگروه ضربتی تئودور روزولت به تمرینات به عنوان بخشی از ماموریت معمول خود در منطقه عملیاتی ناوگان هفتم دریایی ایالات متحده ادامه می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها