حکمت کرزی: ممنوعیت آموزش دختران در اسلام و فرهنگ افغانستان ریشه ندارد

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

معاون پیشین وزارت خارجه افغانستان در مجمع جهانی امنیت، گفت که ممنوعیت آموزشی دختران از سوی طالبان بنیاد دینی نداشته و ریشه در فرهنگ افغانستان‌ ندارد.
حکمت کرزی از کشورهای جهان خواست در تعامل با طالبان بر اهمیت آموزش دختران تاکید کنند.

حکمت کرزی در یک میزگرد مجمع جهانی امنیت، درباره آموزش دختران، فعالیت گروه‌های تروریستی همچون داعش در افغانستان، بحران بشری در این کشور و زندان گونتانامو صحبت کرد.
آقای کرزی گفت که افغانستان تنها کشوری در جهان است که دختران پس از صنف ششم نمی‌توانند به مکتب و دانشگاه بروند و نمی‌توانند کار کنند.
او افزود که ممنوعیت آموزش دختران و منع کار زنان هیچ توجیهی ندارد و تاکید کرد این مساله نه در اسلام و نه در فرهنگ افغانستان ریشه ندارد.
حکمت کرزی با اشاره به حق آموزشی و حق رأی زنان در حکومت پیشین افغانستان، گفت که این عملکرد طالبان هیچ سابقه‌ای فرهنگی در افغانستان ندارد.
معاون پیشین وزارت خارجه افغانستان با اشاره به افراط‌گرایی روز افزون و فقر فزاینده هشدار داد که در صورت عدم توجه به موضوع آموزش جوانان، «گروه‌های تروریستی، این جوانان را جذب خواهند کرد.»
به گفته کرزی، جوانان به دلیل ناامیدی و فرصتی که برای پیشرفت ندارند، در نهایت به گروه‌ها تروریستی می‌پیوندند.
حکمت کرزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش از عملکرد امریکا در افغانستان انتقاد کرد و گفت که ایالات متحده «با انتقام» وارد افغانستان شد.
او تصریح کرد که امریکا علاوه بر بازداشت اعضای القاعده و طالبان، «صدها افغان عادی را نیز بازداشت کرد و در زندان‌های گونتانامو و بگرام فرستاد.»
حکمت کرزی در مورد تمایل طالبان در روند صلح افزود که «بسیاری از فرماندهان ارشد طالبان تسلیم شدند و پیشنهادات صلح وجود داشت، اما هرگز آنها را نپذیرفتیم، زیرا به صلح علاقه نداشتیم.»
آقای کرزی همچنین با اشاره به پیامدهای خطرناک تغییرات اقلیمی در افغانستان از جمله جاری شدن سیلاب‌های مرگبار در برخی ولایات افغانستان گفت که «مردم به دلیل رژیمی [طالبان] که در آنجا وجود دارد، آسیب می‌بینند.»
او گفت طالبان به دلیل وضع سیاست‌های ضد حقوق‌بشری و تشکیل دولتی متشکل از ملاها، در انزوا قرار گرفته است و این وضعیت برای کل کشور مشکلاتی ایجاد کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
مومبای: شهر کلان جهنم

رادیو

پادکست‌ها