بیش از ۳۰۰ نفر در پاپوآ گینه نو بر اثر رانش زمین زیر آوار شدند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

رسانه‌های محلی پاپوآ گینه نو روز شنبه (پنجم جوزا) گزارش دادند که بیش از ۳۰۰ نفر در یک روستای در این کشور براثر رانش زمین زیر آوار شدند و هزار و ۱۸۲ خانه با خاک یکسان شدند.

پاپوآ گینه نو، دومین کشور پرجمعیت‌ اقیانوس آرام جنوبی است.

احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

رانش زمین در روستای کائوکلام در استان انگا در ۶۰۰ کیلومتری شمال غرب پورت مورزبی پایتخت پاپوآ گینه نو، حوالی بامداد روز جمعه چهارم جوزا رخ داد.

وزارت امور خارجه استرالیا روز شنبه اعلام کرد بیش از شش روستا در منطقه مولیتاکای استان انگا، تحت تاثیر رانش زمین قرار گرفته‌اند.

پاپوآ گینه نو با ۱۰ میلیون نفر جمعیت پس از استرالیا که حدود ۲۷ میلیون نفر را در خود جای داده، پرجمعیت‌ترین کشور در منطقه اقیانوس آرام جنوبی است.

رانش زمین دسترسی به راه‌ها را مسدود کرده و بالگردها تنها راه رسیدن به منطقه هستند.

سرهان آکتوپراک، رئیس ماموریت سازمان بین‌المللی مهاجرت در این جزیره‌ اقیانوس آرام جنوبی، گفته است «تمامی باغ‌های تامین کننده غذای جمعیت روستا نابود شده‌ و سه نهر آب آشامیدنی نیز در اثر رانش زمین مدفون شده‌اند که این امر موجب مسدود شدن بزرگراه اصلی استان نیز شده است.»

او گفت روستاییان علاوه بر آب و غذا به سرپناه و پتو نیاز فوری دارند.

خبرگزاری فرانسه نوشت که زمین همچنان در حال لغزش و حرکت است.

منطقه تحت تاثیر رانش زمین، به اندازه سه تا چهار زمین فوتبال بوده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، از تلفات جانی و ویرانی‌های ناشی از این رخداد ابراز تاسف کرد. او قرار بود سال گذشته اولین رئیس‌جمهوری امریکا باشد که از پاپوآ گینه نو بازدید می‌کند اما به دلیل تمرکز بر مشکلات داخلی، این سفر را لغو کرد.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها