آذربایجان کنترول چهار روستا در مرز با ارمنستان را به دست گرفت

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

بنا بر اعلام دولت آذربایجان، اداره خدمات مرزی این کشور بر اساس توافق تعیین مرزها بین باکو و ایروان، کنترول چهار روستا به مساحت ۶.۵ کیلومتر مربع در منطقه مرزی غازاخ همجوار با ارمنستان را به دست گرفته است.

دولت ارمنستان، ماه گذشته اعلام کرده بود این روستاها را که غیرمسکونی هستند به آذربایجان بازخواهد گرداند، اقدامی که هر دو طرف به عنوان نقطه عطفی در مسیر دستیابی به توافق صلح بین ایروان و باکو که بیش از سه دهه با هم درگیر بوده‌اند، توصیف می‌کنند.

تصمیم نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، برای واگذاری این چهار روستا باعث اعتراضات داخلی در این کشور شد و معترضان خواستار استعفای او به دلیل آنچه که خیانت می‌خواندند، شدند.

پاشینیان در سخنرانی جمعه شب که از رسانه‌های این کشور پخش شد با اشاره به تاریخ تلاش ارمنی‌ها برای داشتن وطن در یک منطقه جغرافیایی مشخص، توضیح داد چگونه تعیین مرزهای ملی بخشی از این فرایند است.

او گفت هدف همه ارمنی‌ها این است که «یک ارمنستان مستقل و دموکراتیک با مرزهای مشخص به یک ایدئولوژی و مفهوم ملی تبدیل شود.»

توافق برای بازگراندن این چهار روستای مرزی به آذربایجان اول ثور در نشست معاونان نخست‌وزیرهای ارمنستان و آذربایجان، حاصل شد و همان زمان وزیر خارجه امریکا با استقبال از این توافق دو کشور، این اقدام را گامی مهم برای نهایی کردن یک توافق صلح پایدار بین ارمنستان و آذربایجان خوانده بود.

بازپس‌گیری کامل منطقه ناگورنو-قره‌باغ از سوی آذربایجان در پاییز سال گذشته، باعث خروج گسترده ارمنی‌‌تبارها از آن‌جا شد و اگرچه ضربه دردناکی به ایروان وارد کرد اما با توجه به حذف منبع دیرینه اختلافات از روی میز مذاکرات، راه را برای یک توافق دیرینه بین طرفین را باز کرد.

پس از آن، در ماه قوس پارسال آذربایجان و ارمنستان در بیانیه‌ای به طور مشترک اعلام کردند دو‌ کشور در خصوص فرصت ایجاد شده برای دست‌یابی به صلح هم‌نظر بوده و قصد امضای توافق‌نامه صلح دارند و بر اساس توافق دو کشور، جمهوری آذربایجان ۳۲ نظامی ارمنی و ارمنستان نیز دو نظامی آذربایجانی را به نشانه حسن نیت آزاد کردند.

با این حال، آذربایجان و ارمنستان همچنان بر سر مناطقی که هر دو طرف می‌خواهند دیگری کنترول آن‌ها را واگذار کند یا دسترسی به آن‌ها را فراهم کند، اختلافات سرزمینی حل‌نشده‌ای دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها