سخنگوی طالبان: خوب شد که امریکا فهمید افغانستان گورستان امپراتوری‌هاست

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

سخنگوی طالبان اظهارات جو بایدن درباره «قبرستان امپراتوری‌ها» را تایید کرد و گفت «خوب است که امریکا این را درک کرده است.»

ذبیح‌الله مجاهد در گفت‌وگو با رادیو ملی افغانستان از امریکا خواست این جمله را «با خط درشت در یادداشت‌های خود بنویسند.»

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا روز پنجشنبه، سوم جوزا، در نشست خبری مشترک با ویلیام روتو، رئیس‌جمهور کنیا گفت افغانستان معروف به گورستان امپراتوری‌ها است و احتمال اینکه کسی این کشور را متحد کند بسیار بعید است.

آقای بایدن این جمله را در پاسخ به سوال خبرنگاری کنیایی مطرح کرد که پرسیده بود چطور کنیار را متعهد به اعزام نیرو به هایتی می‌کند در حالی که خودش نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون کشید.

جو بایدن در پاسخ به این سوال از نبود اتحاد بین مردم افغانستان انتقاد کرد و گفت هرگز کسی نتوانسته افغان‌ها را متحد کند.

این اولین‌بار نیست که جو بایدن در توجیه تصمیم‌ خود برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ادعا می‌کند که مردم افغانستان هرگز متحد نمی‌شوند.

او در جنوری سال ۲۰۲۲ نیز گفته بود با آگاهی از اینکه پیروزی در افغانستان دشوار بود و اجساد بیشتری به امریکا فرستاده می‌شد، خروج نیروها را اعلام کرد.

او در یک سالگی ریاست جمهوری‌اش نیز گفته بود که افغانستان نمی‌تواند تحت یک حکومت واحد متحد شود.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد روز شنبه (۵ جوزا) در مصاحبه با رادیو تلویزیون ملی افغانستان، تحت کنترول طالبان، گفت: «افغان‌ها واحد و یک‌پارچه‌اند و توطئه‌ها در طول تاریخ نتوانسته ملت افغانستان را از هم جدا سازد.»

سخنگوی طالبان در این گفت‌وگو گفت داعش در زمان حضور امریکا در افغانستان به وجود آمد. به گفته وی، داعش در زمان حضور امریکا هم تقویت شد، اما پس از خروج ایالات متحده از افغانستان، داعش نیز از هم پاشید.

اظهارات او در حالی است که این گروه هرچند وقت یکبار از عملیات علیه داعش در نقاط مختلف افغانستان خبر می‌دهد. در دو و نیم سال گذشته شماری از مهم‌ترین فرماندهان طالبان به شمول والی این گروه در بلخ در حملاتی کشته شده‌اند که داعش مسئولیت آنرا به عهده گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
الماس شرق - احمد ظاهر
خبر

رادیو

پادکست‌ها