سیل در غور؛ طالبان از کشف ۴۰ اثر باستانی از پای منار جام خبر داد

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور در خبرنامه‌ای اعلام کرد که به دنبال سیلاب در این ولایت، ۴۰ اثر باستانی و تاریخی از پای منار جام کشف شده است.

طبق این خبرنامه، آثار کشف‌شده به موزیم محلی غور، تحت کنترول طالبان تحویل داده شده است.

در تصاویری که از این آثار منتشر شده، دیده می‌شود که این آثار تاریخی آسیب دیده‌اند و برخی تکه‌تکه شده‌اند.

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور با انتشار این تصاویر در خبرنامه‌ای در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت که این آثار تاریخی روز شنبه (۵ جوزا) در پی سیلاب در پای منار جام پیدا شدند.

عبدالحی زعیم، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور گفته آثار کشف‌شده از «دوره غوریان» است.

سلطنت غوریان، با مرکزیت شهر فیروزکوه، از ۷۸۶ تا ۱۲۱۵ بودند که گستره‌شان را از غور آغاز کردند و در میانه سده دوازدهم تا سال‌های آغازین سده سیزدهم میلادی به یک قدرت عمده تبدیل شدند.

به گفته آقای زعیم، آثار تاریخی کشف شده توسط تیمی متشکل از رئیس استخبارات و والی طالبان در غور به شهر فیروزکوه منتقل شدند.

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور گفته که قرار است تحقیقات درباره قدامت آثار کشف شده انجام شود.

در روزهای گذشته تصاویری از سیل در ساحه منار جام منتشر شد که نشان می‌دهد آب حتی محوطه محافظت شده منارجام را فرا گرفته است.

برخی منابع گفتند که سطح آب تا ده متری این منار ۶۴ متری بالا آمده بود.

منابع محلی در غور به افغانستان اینترنشنال گفتند که سیل اخیر در این ولایت منار ۸۰۰ ساله جام را در خطر فروپاشی قرار داده است.

این منار که از شاهکارهای تمدن غوری‌ها به شمار می‌رود در سال ۲۰۰۲ در فهرست میراث‌ فرهنگی جهانی در یونسکو ثبت شد، با این حال، عدم توجه کافی در مرمت آن در دو دهه گذشته باعث شده تا بارها درباره احتمال فروپاشی آن هشدار داده شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها