چین از تحقیقات اسلام‌آباد درباره نقش طالبان پاکستانی در حمله به مهندسان چینی حمایت کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

سخنگوی وزارت خارجه چین بدون اشاره به ادعای پاکستان مبنی بر حمایت طالبان افغانستان از عاملان حمله به مهندسان چینی، گفت که از تحقیقات درباره این حمله حمایت می‌کند.

مائو نینگ از کشورهای منطقه خواست تا همکاری‌های ضدتروریستی خود را تقویت کنند.

پنج مهندس چینی و راننده پاکستانی آن در ماه مارچ بر اثر حمله انتحاری در خیبرپختونخوا کشته شدند.مقام‌های پاکستانی، تحریک طالبان پاکستان را متهم کردند که در این حمله دست داشته است.

وزیر داخله پاکستان روز یکشنبه، ۶ جوزا، در یک نشست خبری، طالبان افغانستان را به پناه دادن به طالبان پاکستانی متهم کرد که به گفته او، در حمله به مهندسان چینی دست داشتند و این حمله را در افغانستان طراحی کرده بودند.

وزیر داخله پاکستان رسما از طالبان افغان خواست که برای حفظ روابط دوستانه‌اش با اسلام آباد، رهبران و عاملان حمله بر مهندسان چینی را تحویل این کشور دهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات وزیر داخله پاکستان گفت که از تحقیقات این کشور درباره این حمله، تعقیب عاملان و محاکمه آنان حمایت می‌کند.

او گفت: «چین اهمیت زیادی به پیشرفت‌های مهمی که طرف پاکستانی در تحقیقات درباره این حمله تروریستی داشته است، قایل است.»

مائو نینگ افزود: «چین به همکاری با پاکستان برای تقویت همکاری امنیتی و تضمین امنیت پرسونل، پروژه‌ها و موسسات چینی در پاکستان ادامه خواهد داد.»

سخنگوی وزارت خارجه چین مشخصاً به اتهامات پاکستان علیه طالبان در افغانستان نپرداخت، اما، از کشورهای منطقه خواست تا همکاری‌های ضدتروریستی خود را تقویت کنند.
او خواهان ریشه‌کن کردن تروریسم شد و تاکید کرد که کشورهای منطقه از امنیت و منافع مشترک همه کشورها محافظت کنند.

طالبان پاکستانی دست داشتن در حمله به جان مهندسان چینی را رد کرده است. همچنین، وزارت دفاع طالبان در بیانیه‌ای گفته بود که به چین اطمینان داده شده است و این کشور نیز حقیقت را درک کرده است که افغان‌ها در چنین حملات دست ندارند.

وزیر داخله پاکستان گفته است که شهروندان افغانستان در حمله به مهندسان چینی دست داشتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها