اسرائیل نگران صدور حکم دادگاه بین‌‌المللی برای بازداشت مقامات ارشد دولتی و نظامی‌اش است

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

اسرائیل نگران است که دادگاه بین‌المللی کیفری احتمالا حکم بازداشت مقامات ارشد دولتی و نظامی اسرائیل را به دلیل جنگ در غزه صادر کند.

وزیر خارجه اسرائیل به سفارت‌‌هایش هشدار داد که به علت «موج شدید یهودی‌ستیزی» تدابیری امنیت خود را تقویت کنند.

دادگاه بین‌المللی کیفری در حال بررسی حمله مرگبار اسرائیل به غزه است و می‌تواند افراد را به جنایات جنگی، جنایت علیه‌ بشریت و نسل‌کشی متهم کند.
کریم خان، دادستان کل دادگاه بین‌المللی کیفری درخواست دستگیری نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل را به قضات دادگاه ارائه کرده است. شماری از متحدان اروپایی اسرائیل مانند آلمان گفته‌اند که از حکم دادگاه کیفری پیروی خواهند کرد.

وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به این تصمیم احتمالی، از دادگاه خواست تا از صدور حکم بازداشت علیه مقامات ارشد سیاسی و امنیتی اسرائیل خودداری کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز جمعه گفت که تصمیم دادگاه بین‌المللی کیفری بر اقدامات نظامی اسرائیل در غزه تاثیری نخواهد داشت.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که مقامات اسرائیلی نگران هستند که دادگاه حکم بازداشت نتانیاهو و دیگر مقامات ارشد را به اتهام نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه در غزه صادر کند.

ایالات متحده مانند اسرائیل عضو دادگاه کیفری نیست. سخنگوی کاخ سفید اواخر روز دوشنبه گفت: «دادگاه بین‌المللی کیفری در این شرایط صلاحیتی ندارد و ما از تحقیقات آن حمایت نمی‌کنیم.»

متیو گیلت، مدرس حقوق بین‌الملل در دانشگاه اسکس در انگلستان، گفت: «حکم بازداشت دادگاه کیفری علیه هر کسی صادر شود، نمی‌تواند به بیش از ۱۲۰ کشور عضو این دادگاه از جمله بیشتر کشورهای اروپایی، جاپان و استرالیا سفر کند و ممکن است آنها را بازداشت کنند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
قدرت کلمات
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها