وزارت خارجه امریکا: اسرائیل باید برای کاهش تلفات غیرنظامیان در رفح اقدام کند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

سخنگوی وزارت خارجه امریکا تلفات غیرنظامیان در رفح را غم‌انگیز و تاسف‌بار خواند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز سه‌شنبه، ۸ جوزا گفت اسرائیل باید تدابیر لازم را برای کاهش تلفات غیرنظامیان فلسطینی به کار گیرد.

میلر گفت: «اسرائیل وظیفه دارد در زمان انجام عملیات خود [در رفح]، هر آن‌چه را که ممکن است، برای به حداقل رساندن آسیب وارده به غیرنظامیان انجام دهد.»

او در عین حال بر حق اسرائیل در تعقیب شبه‌نظامیان حماس تاکید کرد: «حماس باید از پنهان شدن در پشت غیرنظامیان در غزه دست بردارد.»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزود واشنگتن از نزدیک عملیات اسرائیل را زیر نظر دارد، اما «عملیات نظامی اسرائیل در رفح تاکنون به اندازه عملیات در مرکز و شمال غزه گسترده نبوده است.»

حمله اسرائیل بر اردوگاه خیمه‌ای که شام شنبه این هفته منجر به کشته‌شدن دستکم ۴۵ نفر شد، خشم گسترده بین‌المللی را برانگیخت.

ارتش اسرائیل گفته است ظن آن می‌رود که انفجار ثانویه مهمات یا سایر مواد قابل اشتعال در پی حمله هوایی اسرائیل، منجر به گسترش آتش در اردوگاه آوارگان فلسطینی و مرگ غیرنظامیان شده باشد.

در همین حال، شبکه خبری الجزیره ساعاتی پیش گزارش داد حمله هوایی اسرائیل به آوارگان فلسطینی در منطقه المواصی در غرب رفح، ۲۱ کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت.

بر اساس این گزارش، ارتش اسرائیل در این حمله منطقه‌ای را هدف قرار داد که پیش‌تر برای اهداف بشردوستانه و اسکان آوارگان فلسطینی در نظر گرفته شده بود.

الجزیره نوشته در میان کشته‌شدگان ۱۳ زن دیده می‌شوند.

ارتش اسرائیل این گزارش را رد و اعلام کرد محل اسکان آوارگان فلسطینی در المواصی را هدف قرار نداده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا نیز روز سه‌شنبه ابراز نگرانی کرد که اسرائیل با شیوه اجرای عملیات خود بیشتر منزوی شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
برخلاف احتمال
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها