ناروی، اسپانیا و ایرلند کشور فلسطین را به‌ رسمیت شناختند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

ناروی، اسپانیا و ایرلند به رغم واکنش اسرائیل روز سه‌شنبه، هشتم جوزا، اعلام کردند که رسما کشور فلسطین را به‌رسمیت شناخته‌اند.

تشکیلات خودگردان فلسطین از این اقدام استقبال کرد، اما اسرائیل می‌گوید این کشورها «در تحریک نسل‌کشی یهودیان و جنایات جنگی» شریک شده‌اند.

مادرید، دوبلین و اسلو گفتند به دنبال افزایش تلاش‌ها برای تضمین آتش‌بس در جنگ اسرائیل با حماس در غزه هستند.

این سه کشور می‌گویند امیدوارند تصمیم آنها سایر کشورهای اتحادیه اروپا را به پیروی از آن تشویق کند.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا گفت: «مادرید یک کشور فلسطینی شامل نوار غزه و کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین با پایتخت بیت‌المقدس شرقی را به رسمیت می‌شناسد.»

او تاکید کرد که اسپانیا هیچ تغییری در مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی‌شناسد، مگر اینکه دو طرف با آن موافقت کرده باشند.

سیمون هریس، نخست‌وزیر ایرلند، در بیانیه‌ای گفت: «ما می‌خواستیم فلسطین را در پایان روند صلح به رسمیت بشناسیم اما این حرکت را در کنار اسپانیا و ناروی انجام دادیم تا معجزه صلح را زنده نگهداریم.»

وزارت خارجه این کشور هفته گذشته اعلام کرده بود که دفتر نمایندگی خود در رام‌الله در کرانه باختری را به سفارت ارتقا می‌دهد و یک سفیر را در آنجا تعیین می‌کند.

اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل روز سه‌‌شنبه در یادداشتی در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «وقتی شما کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسید، در تحریک نسل‌کشی علیه یهودیان و جنایات جنگی شریک هستید.»

کشورهای سویدن، قبرس، هنگری، جمهوری چک، پولند، اسلواکی، رومانیا و بلغارستان پیش از این کشور فلسطین را به رسمیت شناخته بودند.

انتظار می‌رود اسلووانیا نیز روز پنجشنبه کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد و مالتا نیز گفته است که این اقدام را بررسی می‌کند.

بریتانیا و استرالیا نیز درحال بررسی به رسمیت شناختن فلسطین هستند اما فرانسه اعلام کرده است که اکنون زمان آن نیست که این کشور به رسمیت شناخته شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
نگاه ژرف
افغانستان و همسایگانش
خبرها

رادیو

پادکست‌ها